Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

WordPress

اصطلاحات مورد استفاده در وردپرس

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
12:45:51 1395-03-05
تشریح اصطلاحات رایج در وردپرس

وردپرس سیستم مدیریت محتوایی (CMS) بسیار پیشرفته با امکانات فوق العاده ولی با کاربری بسیار ساده ای است. در استفاده از وردپرس ممکن است شما با اصطلاحاتی از قبیل sticky، ping و از این قیبل مواجه شوید که معنی تحت اللفظی آنها به فهمشان کمکی نمی کند. در این مقاله ما به بررسی بسیاری از این اصطلاحات می پردازیم و مفهوم آنها را برای شما شرح خواهیم داد. با لرن روت همراه باشید.

در ادامه به تک تک این اصطلاحات می پردازیم:

  • تفاوت theme و template

این سوال که تفاوت تم و template چیست شاید فقط مختص به وردپرس نباشد، اما در هنگام کار با وردپرس هم ممکن است برای شما بوجود آید. بطور کلی یک تم، مجموعه از template هاست. اگر شما تم را یک پکیج که شامل چندین فایل است که هرکدام طراحی خود را دارند بدانید، به هرکدام از این فایل ها یک template گویند.

  • Ping و Pingback در وردپرس

بطور کلی Pingback و Ping در وردپرس یعنی ارتباط دو سایت از راه دور. بطور دقیق تر وقتی شما در وردپرس لینکی به یک پست سایت خاصی مثل سایت A میدهید، درصورتی که Ping مربوط به پست شما فعال باشد، سایت شما به سایت A درخواست ارتباط خواهد فرستاد و در صورتی که سایت A نیز از این مکانیزم پشتیبانی کند، یک کامنت در سایت خود خواهد گذاشت که لینکی به سایت شما خواهد بود. بطور کلی Ping باعث ارتباط بین سایت شما و سایتهایی که لینک آنها در پست شما قرار داده است می شود.

  • Status

هر پستی در وردپرس می تواند یک استتوس تعریف شده داشته باشد. انواع استتوس های موجود در وردپرس بصورت Publish، Future، Draft، Pending، Private، Trash، Auto-Draft و Inherit میباشد. نوع استتوس مشخص می کند که وردپرس با پست مربوطه چه رفتاری داشته باشد. بطور مثال، استتوس Public یعنی این پست به همه بازدیدکنندگان سایت نمایش داده شود. اگر از استتوس Draft استفاده شود، پست منتشر نمی شود و ذخیره شده در پیش نویس ها می ماند تا بعدا منتشر شود. در استتوس Future میتوانید یک تاریخ در آینده مشخص کنید تا پست در آن زمان منتشر شود. Pending یعنی پست آماده انتشار است و کسی که صلاحیت آن را دارد آن را باید بررسی و منتشر کند. در استتوس Private، پست فقط قابل نمایش به ادمین ها و مدیران سایت خواهد بود. پست های موجود در سطل زباله در استتوس Trash خواهند بود. در استتوس Auto-Draft پست هنگام ویرایش بطور خودکار توسط وردپرس ذخیره خواهد شد. در استتوس Inherit، استتوس پست همانند والد آن در سلسله مراتب در نظر گرفته می شود.

  • Slug

Slug درواقع یک URL دائمی برای پست شما خواهد بود که از لحاظ استانداردهای URL هم معتبر می باشد و می تواند با مفهوم انتخاب شود تا کاربر با دیدن آن به محتوای پست پی ببرد. وردپرس آن را از طریق عنوان پست، بطور خودکار تولید خواهد کرد، اما شما می توانید با تغییر آن، آنچه را دلخواه شماست قرار دهید.

  • Sticky

بطور معمول پست ها در صفحه خانگی وردپرس، بر اساس تاریخ انتشار و نزولی مرتب و نمایش داده می شوند. اگر شما بخواهید یک پست بخصوص همیشه در ابتدای لیست باشد، میتوانید آن را در حالت Sticky قرار دهید.

  • Poll

Poll همان نظرسنجی است. وردپرس در داخل خود از یک سیستم آنلاین نظرسنجی پشتیبانی می کند که شما می توانید از آن استفاده کنید.

  • Revision

ریویژن ها، تمام نسخه های قبلی انتشار یافته یا پیش نویس شده یک پست شما هستند. درواقع هربار که شما یک پست را ویرایش می کنید، نسخه قبلی آن نیز ذخیره می شود. بوسیله این قابلیت شما می توانید در صورت رخداد اشتباه، نسخه های قبلی خود را بازیابی کنید.

 

برچسب ها:
مقالات مشابه