Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

Framework

فریم ورک چیست؟

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
16:07:14 1394-06-21
فریم ورک(Framewor) چیست؟ چه فایده ای دارد؟ برای چه باید یاد بگیریم؟

شاید شما نیز کلمه فریم ورک (Framework) به گوشتان خورده باشد ولی اطلاعات چندانی از آن نداشته باشید. برای تکمیل اطلاعاتتان در این زمینه با این مقاله لرن روت همراه باشید.

فریم ورک (Framework) که در تعبیر فارسی به چارچوب کاری از آن یاد می شود در واقع یک ساختار نظری و یا پیاده‌سازی شده است که در زمینه کاری شما، شما را پشتیبانی کرده و یا راهنمایی می‌کند تا کارها را با سرعت، دقت، راحت‌تر و گاهی با امنیت بیشتر انجام دهید.
فریم ورک در بسیاری از شاخه ها وجود دارد ولی ما در این مقاله این موضوع را در حوزه برنامه نویسی مورد بررسی قرار خواهیم داد.
بطور خلاصه فریم ورک در حوزه برنامه نویسی شامل توابع و کلاس های آماده می باشد تا برنامه‌نویس بسیاری از کارهایی که بطور معمول هر اپلیکیشنی نیاز دارد را با سهولت بیشتری پیاده‌سازی کند. این کارها، اعمالی نظیر اتصال به پایگاه داده، ایجاد کوئری، مسیریابی و .... می باشد.
اما سوالی که اغلب برنامه نویسان مطرح می‌کنند این است که چرا وقتی به یک زبان برنامه نویسی مسلط هستیم نیاز است تا با صرف وقت زیاد یک فریم ورک مبتنی بر همان زبان برنامه نویسی را یاد بگیریم؟ این سوال در نگاه اول شاید صحیح به نظر برسد، اما اگر با یک فریم ورک و قابلیت های آن آشنا شوید قطعا پاسخ های بسیاری به این سوال خواهید داد.
برای پاسخ به این سوال باید ویژگی های یک فریم ورک را بشناسید. بعضی از ویژگی‌های فریم ورک های مطرح برنامه نویسی سمت سرور عبارت انداز:
1.    ساده سازی ارتباط با دیتابیس: این مورد شامل توابع و کلاس های آماده می‌باشد که ارتباط شما را با دیتابیس آسان می‌کند. درواقع بجای کار با دستورات طولانی و گاها پیچیده sql شما نام جدول و فیلدهای درخواستی را به تابع میدهید و نتیجه را بصورت آرایه و یا شی در اختیار خواهید داشت.
2.    مسیریابی: یکی دیگر از بخش‌های سایت مسیریابی بین بخش های مختلف سایت و ایجاد امنیت در دسترسی هاست. بسیار از فریم ورک ها این موضوع را بخوبی پشتیبانی می‌کنند.
3.    اعتبارسنجی: در یک اپلیکیشن امن حتما فرم ها باید از جهات مختلف نظیر صحت و امنیت اعتبارسنجی شوند. درگیر شدن با عبارات منظم و اینگونه موارد راه حل برنامه نویس هاست. اما در فریم ورک ها توابع آماده این مشکل را برطرف می کنند.
و بسیاری دیگر از قابلیت ها که در این مقاله مجال صحبت درباره آنها نیست. درواقع پاسخ دیگری که می‌توان به پرسش فوق داد اینست که برنامه نویس مسلط به زبان مورد نظر در صورتی که فریم ورک مناسبی را برگزیده و بر آن مسلط شود، ابزارهای کارامدتری برای استفاده از دانش خود خواهد داشت که در نتیجه سرعت، سهولت و امنیت کار او را چندین برابر خواهد کرد.
 

برچسب ها:
مقالات مشابه
ویدیوهای مشابه