Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

سخت افزار

معرفی و آشنایی بیشتر با مودم ها

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
19:33:02 1394-10-04
معرفی مودم و ساختار آن را به همراه تصویر

مودم ها انواع گوناگونی دارند اما بیشتر کارهایی که کاربران عادی در مودم با آنها سروکار دارند یکسان اند. در این مقاله لرن روت، به معرفی مهم ترین بخش های یک مودم که نیاز است تا اکثر کاربران با آن آشنا باشند می پردازیم.

مودم چیست؟

مودم (Modem) مخفف شده عبارت Modulator-Demodulator می باشد. مودم وسیله ای است که داده های کامپیوتری را از طریق رابط انتقالی نظیر کابل تلفن انتقال می دهد. اطلاعات کامپیوتری بصورت دیجیتالی (صفر و یک) ذخیره می شوند. این درحالی است که کابل تلفن توانایی انتقال اطلاعات را بصورت آنالوگ (امواج) دارد. به همین منظور مودم با قرار گرفتن میان کامپیوتر و خط تلفن، اطلاعات دریافتی از هریک از آنها را، به نوع متناسب دیگری تبدیل می کند. برای مثال، هنگام درخواست صفحه وبی در کامپیوتر، این اطلاعات دیجیتالی را به آنالوگ تبدیل کرده و از خطوط تلفن به مقصد رسانده و سپس پاسخ را از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل کرده و به کامپیوتر تحویل می دهد.

در ادامه ما به معرفی مهم ترین بخش های مودم که اکثر کاربران با آن سر و کار دارند می پردازیم:

ساختار مودم

 1. ساختار پشت مودم

در ابتدا به ساختاری که در پشت مودم وجود دارد می پردازیم. در این قسمت، آنتن ها، دکمه، کابل ها، پورت ها و ... وجود دارند. توجه داشته باشید که در تمامی مودم ها همه این موارد وجود ندارند اما بطور کلی اکثر مودم ها دارای ساختاری بسیار مشابه هستند.

ساختار پشت مودم

اکنون به ترتیب و از سمت راست تمامی این بخش ها را بررسی خواهیم کرد:

 • آنتن: این آنتن که آنتن Wireless نیز خطاب می شود، در بعضی از مودم ها که از Wireless پشتیبانی نمی کنند وجود ندارد. اما در بعضی از مودم هایی که از Wireless پشتیبانی می کنند به تعداد مختلفی دیده می شود. برای مثال در عکس فوق این مودم دارای یک آنتن است. بعضی از مودم ها دارای 2 یا 3 آنتن هستند. هرچه میزان آنتن ها بیشتر باشد قدرت آنتن دهی Wireless مودم شما بیشتر است. درواقع این آنتن ها گیرنده هایی هستند که امواج Wi-fi سایر دستگاه ها نظیر موبایل ها و لپ تاپ ها را جذب کرده و فرستنده ای هستند که به این دستگاه ها اطلاعات می فرستند. بهترین حالت قرارگیری این آنتن ها بصورت عمود همانند عکس فوق است.
 • Line یا DLS: این ورودی محلی است که کابل تلفن شما یا همان RJ11 بطور مستقیم و یا غیرمستقیم(از طریق نویزگیر) به مودم متصل می شود. همانگونه که مشاهده می کنید، کابل متصل شده یک کابل نازک است که در اتصال تلفن به پریز نیز استفاده می شود.
 • Ethernet: این ورودی ها محل اتصال کابل های LAN یا RJ45 هستند که از نظر تعداد در مودم های مختلف هستند. بعضی از مودم ها نظیر مودم بالا، 4 پورت هستند و بعضی تک پورت. تفاوتی در کابل های فوق وجود ندارد، شما از هرکدام از آنها که در اختیار دارید می توانید استفاده کنید. طرف دیگر کابل های LAN به کامپیوتر، لپ تاپ و یا هر دستگاه دیگری که قرار است از طریق مودم به اینترنت و بدون استفاده از Wi-fi متصل شود، اتصال می یابد.
 • WiFi: این دکمه در بسیاری از مودم ها وجود ندارد. کاری که این دکمه می کند، خاموش و روشن کردن Wi-fi می باشد. اگر Wi-fi شما روشن است، با نگه داشتن این دکمه، Wi-fi خاموش خواهد شد و برعکس.
 • RESET: در صورتی که بخواهید تمام تنظیمات مودم را به حالت اولیه برگردانید، باید با یک سوزن و یا نوک خودکار، این دکمه را به مدت بیشتر از 10 ثانیه نگه دارید. اگر دکمه را به مدت کمتر از 10 ثانیه نگه دارید مودم فقط Reboot خواهد شد. در هر صورت پس از این عمل، چراغ Power مودم شما به رنگ نارنجی تیره در خواهد آمد.
 • WPS: این دکمه که مخفف عبارت Wifi Protected Setup است نیز در بسیاری از مودم ها وجود ندارد. درصورتی که بخواهید بدون وارد کردن رمز عبور Wi-fi دستگاهی مثل موبایل خود را به مودم وصل کنید، باید WPS موبایل خود را فعال کرده و این دکمه را نگه دارید. پس از چند ثانیه موبایل شما به مودم متصل خواهد شد.
 • ON/OFF: این دکمه برای خاموش و روشن کردن مودم استفاده می شود.
 • POWER: این ورودی محل اتصال آداپتور مودم می باشد.
 1. ساختار جلوی مودم

در ادامه بررسی ساختار مودم به بررسی چراغ های جلوی مودم و معنای هریک از آنها می پردازیم:

ساختار جلوی مودم

اکنون به ترتیب و از سمت راست تمامی چراغ ها و معنا و حالات هر کدام را بررسی خواهیم کرد:

 • 1 2 3 4 : این شماره ها، شماره های پورت های LAN در پشت مودم هستند. در صورتی که کابلی در پورت مورد نظر وارد شده باشد و طرف دیگر آن نیز به کامپیوتر یا دستگاه دیگری وصل شده باشد و در صورتی که تنظیمات کارت شبکه کامپیوتر و هم چنین خود کابل مشکلی نداشته باشند، چراغ مورد نظر به رنگ سبز در خواهد آمد. ثابت بودن این چراغ به معنای اتصال است و چشمک زدن آن به معنای آن است که از طریق پورت مورد نظر اطلاعات رد و بدل می شود. اگر مودم شما تک پورت باشد، اینجا فقط یک شماره خواهید داشت که معمولا به جای شماره عبارت LAN نوشته شده است.
 • WLAN: مودم هایی که از Wireless پشتیبانی می کنند، دارای این چراغ هستند. صورتی که این چراغ روشن باشد، یعنی Wireless یا Wifi مودم شما فعال است.طبیعی است که اگر از طریق دکمه پشت مودم یعنی WiFi که در قسمت قبل معرفی شد و یا از طریق تنظیمات مودم، Wireless مودم را غیرفعال کنید، این چراغ خاموش می شود. چشمک زدن این چراغ به معنای انتقال اطلاعات از طریق Wi-fi مودم است.
 • Internet: روشن شدن این چراغ به رنگ سبز ثابت نشانگر اتصال کامل شما به اینترنت است و در صورتی که این چراغ سبز چشمک زن باشد یعنی شما در حال انتقال اطلاعات از طریق اینترنت هستید. در هر حال، سبز بودن این چراغ یعنی شما اینترنت دارید و تمام تنظیمات صحیح است. اگر رنگ این چراغ قرمز رنگ باشد، نشان دهنده این موضوع است که یا ارتباط PPP شما با شرکت خدمات دهنده اینترنتتان دچار ایراد شده و یا در دریافت آدرس IP دچار مشکل شده اید. در هر حال در این وضعیت با شرکت خدمات دهنده اینترنتتان تماس بگیرید.
 • ADSL یا DSL: این چراغ نشان دهنده وضعیت شما در زمینه اتصال مودم به اینترنت از طریق برقراری ارتباط با شرکت خدمات دهنده اینترنتتان می باشد. اگر چراغ DSL به کلی خاموش است، یعنی هیچ سیگنالی از شرکت خدمات اینترنتی شما دریافت نمی کند. چراغ چشمک زن سبز با سرعت آهسته نشانگر آن است که مودم سیگنالی از شرکت خدمات اینترنتی شما یافته ولی هنوز ارتباطی با آن برقرار نکرده است. چراغ چشمک زن سبز با سرعت زیاد نشان دهنده این است که فرآیند برقرای اتصال در حال انجام شدن است. چراغ سبز ثابت نشان دهنده این موضوع است که ارتباط بطور کامل با شرکت خدمات اینترنتی شما برقرار شده است.
 • Power: خاموش بودن این چراغ یعنی برق مودم شما قطع است که باید کابل آداپتور آن را بررسی کنید. رنگ سبز این چراغ نشان دهنده وصل بودن برق مودم است. رنگ قرمز این چراغ نشان دهنده این است که مودم شما یا در حال Reboot شدن و یا اگر پس از چند دقیقه همچنان قرمز رنگ ماند به معنای مشکلی در سخت افزار آن است. رنگ نارنجی به معنای بروزرسانی Firmware مودم شماست.

بطور کلی، زمانی که شما کابل ها را به درستی وصل کرده باشید و سپس تنظیمات مودم را انجام داده باشید، چراغ Power به رنگ سبز ثابت در خواهد آمد، سپس چراغ DSL شروع به چشمک زدن سبز آهسته می کند، سپس سریع تر شده و در نهایت ثابت می شود. پس از آن چراغ اینترنت شما به رنگ سبز در خواهد آمد و در صورتی که از اینترنت استفاده کنید چشمک زن می شود و در غیر اینصورت ثابت خواهد ماند. این وضعیتی خواهد بود که در صورت انجام صحیح همه تنظیمات با آن روبرو خواهید شد. در صورتی که هریک از چراغ ها حالت دیگری از خود نشان داد، با استفاده از توضیحات فوق می توانید علت را پیدا کنید.

 

برچسب ها:
مقالات مشابه