Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

UX/UI

معماری اطلاعات (IA) چیست؟

نویسنده : پدرام رضایی
تاریخ انتشار:
14:44:41 1394-08-04
معماری اطلاعات، محتوا و اطلاعات سایت شما را سازماندهی می کند به گونه ای که همه ی آن ها با یکدیگر متناسب باشند.

معماری اطلاعات (IA) یکی از کلماتی است که احتمالا شما قبلا زیاد آن را شنیده اید که در این مقاله ی آموزشی ما قصد داریم تا آن را به طور کامل برای شما توضیح دهیم.

معماری اطلاعات، محتوا و اطلاعات سایت شما را سازماندهی می کند به گونه ای که همه ی آن ها با یکدیگر متناسب باشند. وقتی که شما برای معماری اطلاعات برنامه ریزی می کنید به محض اینکه قادر بودید تا به کاربران خود ارائه دهید باید کابران وبسایت خود را در فرآیند های آن درگیر کنید.
یکی از بزرگترین موارد در طراحی وب مدرن این است که نیازهای کاربران را از ابتدا در نظر بگیرید.
پروژه های موفق به این دلیل موفق هستند که صاحبان آن ها کاربران خود را می فهمند و درک می کنند، محتویات ذهن آن ها را می خوانند، هدف آن ها را در نظر می گیرند و آن ها را برای کاربرانشان ممکن می سازند. هیچ چیز دیگری در ایجاد یک پروژه ی موفق نقش ندارد اگرچه برنامه ریزی و کار نیز اهمیت خاص خود را دارند.
یک معماری خوب اطلاعات باعث ایجاد مسیریابی (navigation) خوب در وب سایت می شود.
معماری اطلاعات به ساختار اطلاعات روی وب سایت اشاره دارد که این به وسیله ی نقشه ی سایت و دیاگرام ها به تصویر کشیده می شود.
مسیریاب ها (navigation)  در وب سایت به عناصر رابطی که کاربران استفاده می کنند تا به وسیله آن ها از ساختار، منوها، لینک ها و ... عبور کنند گفته می شود که آن را به وسیله ی قاب ها و نمونه های اولیه (Prototypes) نمایش می دهند. بنابراین بهبود معماری اطلاعات با بررسی و آنالیز کردن محتوا و ساختار سایت شروع می شود و بعد از آن مباحث مسیریابی (navigation) می آیند.
همانطور که با بسیاری از پیشرفت های وبسایت ها این تکنیک به ما کمک می کند تا کاربران  را با وب سایت خود بیشتر درگیر کنیم. 
یکی از تکنیک های معماری اطلاعاتی Card Sorting نام دارد که خیلی سال است از آن استفاده می شود به طوری که بسیار قابل اطمینان و تاثیرگذار است.سعی می کنیم طی یک مقاله ی جدا این تکنیک را برای شما توضیح دهیم.
معماری اطلاعات بد در هرجایی پیدا می شود.
سازماندهی کردن نادرست و بد اطلاعات علاوه بر وب سایت ها در هرجای دیگر نیز ممکن است رخ دهد.شاید بسیار برای شما این اتفاق افتاده باشد که وقت زیادی از خود را هدر دادید تا وسیله مدنظر خود را در یک سیستم پیدا کنید ولی در آخر هم نتوانید موفق به پیدا کردن آن شوید. برای مثال فرض کنید که شما قصد دارید از یک فروشگاه موادغذایی بزرگ، یک محصول خاصی را خریداری کنید. بسیاری از مردم می توانند کالاهای اساسی خود را در فریز کالاهای یخ زده، قسمت مواد لبنیاتی یا قسمت محصولات خوراکی تازه پیدا کنند.اما شما برای پیدا کردن محصولات گمنام باید به کدام قسمت فروشگاه مراجعه کنید.برای مثال شما برای پیدا کردن یک سس خاص که مدنظر دارید یا نان های فاقد گلوتن به کدام قسمت از فروشگاه باید مراجعه کنید؟

با این مثال اهمیت معماری اطلاعات بیشتر از قبل مشخص شد که به طوری که هرجایی که محصول و بازار و کاربر وجود داشته باشد معاری اطلاعات نیز باید وجود داشته باشد.

برچسب ها:
مقالات مشابه