Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

شبکه های اجتماعی

مقایسه Telegram و WhatsApp

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
17:41:17 1394-07-15
Telegram یا WhatsApp کدام یک بهتر هستند؟

دو نرم افزار پیام رسان تلگرام(Telegram) و واتس اپ(WhatsApp) به عنوان محبوب ترین نرم افزارهای پیام رسان حال حاضر جهان شناخته می شوند. اما تفاوت های این دو چیست؟ استفاده از کدام یک مناسب تر است و عملکرد هرکدام در هر بخش چگونه است؟ با این مقاله لرن روت همراه باشید تا به طور کامل این دو نرم افزار را مقایسه کنیم.

در این بررسی ما هر ویژگی را ذکر می کنیم و سپس جزئیات آن را در هر دو نرم افزار بررسی می کنیم. برای آنکه در یک نگاه متوجه شوید در هر ویژگی کدام نرم افزار عملکرد بهتری دارد، نرم افزار بهتر را با رنگ سبز و نرم افزار ضعیف تر را با رنگ قرمز مشخص خواهیم کرد.

(در صورت وجود مشکل در دانلود فیلم ها و عکس ها در تلگرام می توانید به مقاله مشکل دانلود نشدن فیلم و عکس در تلگرام مراجعه کنید.)
امنیت
تلگرام: ویژگی برتری که تلگرام همیشه از آن یاد می کند و آن را نقطه قوت در برابر سایر رقبا می داند امنیت این نرم افزار است. بدون شک تلگرام بهترین امنیت را در میان تمام نرم افزارهای پیام رسان مشابه دارد. تلگرام ادعا می کند که اطلاعات کاربران به هیچ وجه قابل دسترسی توسط شخص دیگری نیست و برای این موضوع جایزه ای ترتیب داده است که طی آن اگر شخصی بتواند به اطلاعات کاربران این نرم افزار نفوذ کند، جایزه ای 200000 دلاری ( معادل 700 میلیون تومان) دریافت خواهد کرد. این موضوع نشان می دهد که تلگرام از امنیت نرم افزار خود کاملا مطمئن است. همچنین اگر بصورت تخصصی تر نگاه کنیم تلگرام تحت پروتکل MTProto از سیستم رمزنگاری 256 بیتی متقارن با کلید تبادل RSA 2048 استفاده می کند.
واتس اپ: تقریبا امنیت در واتس اپ تضمین نشده است. صحبت خاصی در مورد اطمینان از امنیت در آن نیست. پس اگر امنیت برای شما مهم است، به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از واتس اپ امکان فاش شدن اطلاعات شما توسط مهاجمان وجود دارد.
سرعت
تلگرام: قفل کردن(Crash) این نرم افزار بسیار به ندرت اتفاق افتاده است. تقریبا شکایتی از کاربران در این زمینه گزارش نشده است. سرعت ارسال پیام، آپلود و دانلود فایل بسیار خوب است.
واتس اپ: هرچند که سرعت این نرم افزار هم خوب است، اما در طی زمان سرعت آن افت کرده است.
اشتراک گذاری فایل
تلگرام: هر نوع فایلی اعم از عکس، صوت، ویدیو، فایل نصبی(apk و ...) و ... می توانید ارسال کنید. در مورد فایل های حجیم تا 1GB می توانید بدون برش فایل ارسال کنید.
واتس اپ: فقط می توانید عکس، صوت و ویدیو ارسال کنید. در مورد فایل های حجیم باید آنها را برش دهید و هر برش نمی تواند بیشتر از 16MB باشد و در مقایسه با تلگرام یعنی 16 برابر ضعیف تر.
دسترسی از دستگاه های مختلف
تلگرام: دارای نسخه های اندروید، IOS، ویندوزفون، ویندوز و مک  است. همچنین می توانید با یک حساب کاربری، از دستگاه های مختلف و غیر همزمان متصل شوید و تلگرام به خوبی اطلاعات را همگام(Sync) می کند.
واتس اپ: تمام نسخه های فوق را پشتیبانی می کند ولی یک تفاوت دارد که در صورتی که بخواهید از نسخه ویندوز واتس اپ استفاده کنید، مجبور هستید، با تلفن همراه خود نیز در واتس اپ آنلاین باشید و اتصال در ویندوز از طریق مرورگر Google Chorme امکان پذیر است.
نحوه ثبت نام و محیط کاربری
هر دو ظاهری شبیه به یکدیگر دارند و ثبت نام در آنها آسان و از طریق شماره تلفن انجام می شود.
مدیریت گروه ها
تلگرام: ظرفیت گروه ها 200 نفر است. امکان مشاهده اعضای آنلاین گروه وجود دارد. هر عضو می تواند افراد دیگری را به گروه اضافه کند.
واتس اپ: ظرفیت گروه ها 100 نفر است. امکان مشاهده اعضای آنلاین گروه در خود گروه وجود ندارد بلکه باید هر عضو را بصورت تکی مشاهده کرد. فقط مدیر گروه می تواند افراد دیگری را عضو گروه کند.
تماس
تلگرام: از هیچ نوع تماسی چه صوتی و چه تصویری پشتیبانی نمی کند.
واتس اپ: امکان تماس صوتی وجود دارد.
جزئیات پیام
تلگرام: در صورت ارسال پیام و رسیدن آن به دست مخاطب یک تیک و در صورت خوانده شدن توسط مخاطب دو تیک نشان داده می شود.
واتس اپ: در صورت ارسال پیام  یک تیک و در صورت رسیدن آن به دست مخاطب دو تیک و در صورت خوانده شدن توسط مخاطب دو تیک به رنگ آبی نشان داده می شود.
تعداد کاربران عضو
تلگرام: در حدود 70 میلیون کاربر.
واتس اپ: در حدود 1 میلیارد کاربر.
امکانات جانبی
تلگرام: با وجود استیکرهای فراوان، امکان طراحی استیکر توسط کاربران، ساخت Bot، ساخت و عضویت در کانال ها و ... این نرم افزار در این زمینه بی رقیب محسوب می شود. هم چنین ویژگی Secret Chat این نرم افزار بسیار قابل توجه است، زیرا شما می توانید برای پیام های خود تاریخ انقضا بگذارید بطوریکه این پیام پس از آن تاریخ از دستگاه شما و مخاطبتان بصورت خودکار حذف خواهد شد. همچنین ویژگی کانال ویژگی منحصر بفردی است که تلگرام ابداع گر آن بوده است و در نرم افزارهای مشابه دیده نمی شود.
واتس اپ: بجز شکلک های آماده در این نرم افزار هیچ امکانات اضافه تری وجود ندارد.
متن باز بودن
تلگرام: از آنجاییکه تلگرام متن باز(Open Source) است، به توسعه دهندگان امکانات زیادی  ارایه می دهد.
واتس اپ: این نرم افزار متن باز نیست.

با توجه به بررسی فوق بطور قطع نرم افزار پیام رسان تلگرام بدون هیچ شک و تردیدی از رقیب خود واتس اپ برتر است. تنها نقطه ای که شاید بتوان واتس اپ را برتر از تلگرام دانست، امکان برقراری تماس صوتی است. 

برای دانلود اپلیکیشن های تلگرام و واتس اپ می توانید از طریق لینک های زیر مستقیما از کافه بازار آن ها را دانلود کنید:

دانلود اپلیکیشن تلگرام:

دانلود اپلیکیشن واتس اپ:

 

در صورت تمایل به بررسی اپلیکیشن خود توسط وب سایت لرن روت از طریق این لینک با ما در تماس باشید.

برچسب ها:
مقالات مشابه
 مجید اشرفی
       
تلگرام
در کل تلگرام محشره


بستن

 حمیدرضا
       

با سلام در گوشی من چند بار است این اتفاق میافتد مثلا علامت 20 پیام رسید دارم ولی در داخل تلکرام که میروی هیچ پیامی نیست ومن مجبور میشوم نرم افزار دوباره نصب کنم تا این مشکل برطرف شودعلتاین مشکل چیست


بستن
کامران : سلام، وقتی 20 پیام جدید برای شما می رسد و شما آن را باز می کنید باید مدتی آن را باز نگه دارید تا بطور کامل این 20 پیام لود شود و تلگرام خوانده شدن آنها را ثبت کند، ولی در صورتی که به سرعت آن را ببندید، تلگرام این باز کردن پیام را ثبت نکرده و بار دیگر به شما می گوید که 20 پیام خوانده نشده دارید در صورتی که این پیام ها همان پیام های قبلی هستند.
محمدی : چه جوری حذفش کنم؟

 amir
       

به نظر من خوبه


بستن

 علی
       
????
من ی دلهره ای,تو دلم بوجود اومد راه ارتباط,با اصل کاری تلگرام چیه


بستن

  yadiabbasi
       
عملکرد واتساپ
واتساپ عالیه منحصر به خودش و صدتا نرم افزار الکی بهش وصل نیست تلگرام حداقل بیش از ده برنامه هک و ضد هک داره چرا؟چون شلوغ و خیلی ها اسیب دیدن ولی واتساپ امین مردم شده عکس پروفایل تلگرام مردم به ندرت میزارن چون استیکر و سو استفاده میشه ولی واتساپ من حداقل ندیدم ونه از دوستام شنیدم البته باید بهترازهروز واتساپ یعنی تلگرام برو کشک تو بساب.


بستن

 مهمان
       

سلام من درتلگرام یاکل گوشیم اسم یه مخاطب کلاپاک کردن ولی بعدازهردفعه واردشدن به تلگرام بازاسمش میاد


بستن
کامران : سلام، پروفایل مخاطب را باز کنید، از گزینه تنظیمات ی همان سه نقطه، گزینه Delete را انتخاب کنید.

  .
       
تلگرام
در اصل تلگرام جزو بهترین برنامه هاست ولی امنیتش آنقدر ها هم خوب نیست :-!


بستن

 Hossein
       
telegram
سلام.چند روزی هست که نمیتونم عکس وفیل بازکنم.


بستن
کامران : به این مقاله سر بزنید: www.learnroute.ir/articles/72
سلمان : این بیشتر بخاطر سرور تلگرامه جای نگرانی نیست که عکس و فیلم دانلود نمیشه چون بعدا درست میشه البته اگر مشکل از گوشی مثلا پر شدن حافظه گوشیتون نباشه هاااا

 دریا
       

واتساپ


بستن

 محمد
       

خوبه..عالیه


بستن

 آرمین A2
       
سوال
چگونه لینک گروه تلگرام را دریافت کنم؟؟؟


بستن
کامران : برای دریافت لینک گروه های تلگرام باید گروه مدنظر بصورت public باشد و username آن را باید از اعضای گروه یا مدیر آن دریافت نمایید.

 معصومه
       
خوبه
من لینک دارم نمیشه فعال کنم چکار کنم


بستن

 مهمان
       

تلگرام من رمیوکردن چکارکنم


بستن

 علی
       

من ازدوراضیم البته اگربعضی نقایض دررابطه حریم امنیتی حفظ محیط افراد رعایت وبر طرف گردد،میتوانندجهانی سرشار ازعشق ومودت بوجوداورندباسپاس.


بستن

 علی
       

من ازدوراضیم البته اگربعضی نقایض دررابطه حریم امنیتی حفظ محیط افراد رعایت وبر طرف گردد،میتوانندجهانی سرشار ازعشق ومودت بوجوداورندباسپاس.


بستن

 علی
       

من ازدوراضیم البته اگربعضی نقایض دررابطه حریم امنیتی حفظ محیط افراد رعایت وبر طرف گردد،میتوانندجهانی سرشار ازعشق ومودت بوجوداورندباسپاس.


بستن

 hasan
       
e
Akhe shoma khodeton fk konin whats app behtar nabood ke on hame karbar nadasht vala


بستن

 علی عطایی
       
واتساپ
با سیمکارت دائمی به اینترنت و واتساپ وصل شدم و بسته خریدم اما خیلی ضعیفه حتی عکس پروفایل رو باز نمیکنه گوشی هم فور جیه اینجا سرعت اینترنت اچ واچ پلاسه چرا برا من ای است


بستن

 .
       
واتساپ
ببخشید اگه میشه هر چه زوتر واتساپ رو بروز رسانی کنید


بستن

 Дань
       

چرا در واتساپ بروز شده ای که من دارم، خودم به اطلاعات شخصی و پروفایل خودم دسترسی ندارم؟ مثلاً نمیتونم تصویر پروفایل خودمو عوض کنم


بستن
مجتبی : مگه میشه مگه داریم

 ناهید
       

سلام من چند بار تلگرام رو پاک کردم و نصب کردم، اما الان نمیتونم این کار رو بکنم و نصب نمیشه، پیغام میده که بعدا امتحان کن، اما بازم نمیشه


بستن

 هیوا
       
واتس اپ
ظاهرجذاب وپرزرقوبرق بودن تلگرام همه مردموبه سمت خودش کشیده اما امنیت رمزنگاری واتس اپ درنسخه جدیدبه قدری بالاست که اعلام کرده خودمون هم قادربه شکستن رمزگذاری هانیستیم چون هرلحضه درحال تعقیرومنحصربه فردبرای هرچته واینکه تماس تصویری هم اضافه شده درنسخه جدیدش وتوجه ه=تونوب این نکته جلب میکنم بخاطرامنیت بالای واتس اپ تروریست هادراکثرعملیات های خراب کارانه ازش استفاده میکنن اخرین نمونه ش که منجرب درگیری باشرکت واتس اپ شددرفرانسه ودرجریان بمب گذاری دراون کنسرت کذایی بودکه واتس اپ حاضرب فاش کردن اطلاعات کاربرهاش نشدوکلا اکثراحرفاتون اشتباهه تلگرام بیشترازاین که میگن برای مردم خطرداره وداره ازادانه کارمیکنه وحتی لایسنس میده به موبوگرام


بستن

 سوگند
       

سلام.....میخوام عضو یه کانالی بشم به فرض فارسی وان ، ادرسشو هم دارم ولی نمیدونم چطور یا چجوری باید وارد کنم ...میشه کمک کنین لطفا ؟؟


بستن
کامران : به قسمت Search در بالای اپلیکیشن تلگرام برید و نام کانال رو بصورت channelName@ جستجو کنید، سپس وارد کانال بشین و Join رو بزنین

 مهمان
       
مجتبی
فقط تلگرام. زمانی ک واتساپ فروخته شده هیچ امکاناتی افزوده نشده فقط تعداد نفرات گروه شدن 250 ولی تلگرام هر روز امکانات جدید اضافه میکنه


بستن

 آرمین
       
واتس آپ
من که ازدوتاش استفاده میکنم.اما بنظر منم واتس آپ خیلی بهتره.بانظر خان هیوا هم موافقم.توی تلگرام اسم یه نفرو که پاک میکنی دوباره که شمارشو واردکنی تازه اسم طرف با آیدیش میاد بالا.اما توواتس آپ اینجوری نیست.تلگرام دیدیم که چقد وچحوری هک میشه و چقد هم پلیی ناجا و...تذکرمیدن.اونوقت شما حرف ازحریم خصوصی تلگرام میزنی؟ درهرصورت دوبرنانه خوبن وهرکدوم قابلیتهایی داره که اگه درست وبجا ازش استفاده بشه هیچکس ضررحیثیتی نمیکنه.


بستن

 maedeh.emami
       
سوال
سلام،من در طول روز چند باری تلگراممو دیلیت اکانت زدم و الان هرکاری میکنم نصب نمیشه چیکارکنم؟!


بستن

 عابدی
       

بسیار عالی


بستن

 مهمان
       

عالی


بستن

 کامیار
       
تلگرام
تلگرام برنامه فوقالعاده.است. ممنون ازشما.tankiu.verigood


بستن

 مهمان
       

سلام چگونه می توانم لینک وات ساب را برای دوستانم‌ارسال کنم


بستن

 احمدی
       
احمد
واتساب جدید میخوام


بستن
کامران : لینک دانلود در پایان همین مقاله موجود است

 مهدی
       

سلام .. من یه مشکلی برای نصب تلگرام دارم.. برای نصب اول باید شماره گوشی رو بدم بعد یه کدی دریافت میکنم بعد میگه رمز همیشگی .. من نمیدونم منظور از رمز همیشگی چیه ..تو رو خدا توضیح بدید ..ممنون


بستن
کامران : سلام، منظور از رمز همیشگی رمزی است که برای امنیت بیشتر اکانت تلگرام شما استفاده می شود. با تعریف این رمز، هربار شما یا شخص دیگری بخواهد اکانت تلگرام شما را بر روی گوشی یا کامپیوتر دیگری فعال کند علاوه بر دسترسی به کد 6 رقمی، باید این رمز را نیز بداند و وارد نماید.

 عبدالرحمان
       

سلام آیابرنامه ایی وجودداره تابتونیم واتس اپ دیگرون روببینیم بدون اینک طرف بفهمه یابویی ببره


بستن

 بهار
       
سوال
سلام دوستان من واتس اپم تصویر دریافتی رو دان نمیکنه...چیکار کنممممم


بستن
کامران : سلام، حافظه دستگاه شما پر شده. مقداری از فایل های اضافی را پاک کنید و دوباره تلاش کنید.

 مهمان
       

اینکه گفتید تلگرام تنها برنامه ایه ک امکان ساخت کانال رو داره,من مخالفم,چون واتس اپ ویژگی مشابه همین روداره.(لیست انتشار)


بستن

 مهمان
       

سلام من مشکل برام پیش اومده دوستان راهنمایی کنن ممنون میشم من برا تلگرامم از طریق ستینگ قفل گذاشتم ولی با نصب مجدد ان . بعد از دریافت کد پیغامی میاید و پسورد قبلی رو برام نوشته . نمیدونم چی میخاد و رمز رو هم مینویسم هیچ اتفاقی نمیافته .خواهشا راهنمایی کنید چطور میتونم کد رمز عبورم رو پاک کنم تا برنامه نصب بشه


بستن

 مهمان
       
تلگرام
تو بعضی کانالها که می رم پیام " متاسفانه تلگرام باید متوقف بشه " میاد که تا حالا برای برطرف کردن آن چند بار بروز رسانی و حتی چند بار پاک کردم و دوباره تلگرامی نصب کردم اما نشد


بستن

 صادق
       
هک کردن
تا حالا ده بار تلگرام خوده من رو هک کردن،ولی حالا اینش خوبه که میتونی بفهمی هک شدی یانه،ولی درکل تلگرام هک میشه


بستن

 امید
       

واتساپو خیلی خیلی بیشتر از تلگرامتون قبول دارم


بستن

 اسما
       
هم واتس اپ هم تلگرام عالیه*****
واتساپ جی بی چطور از بازار بگیرم هر کار میکنم نمیشه؟ عایا جی بی کارایش بهتره یا فرقی نداره؟؟ممنونم میشم راهنمایی کنید!؟


بستن

 شریفی
       
واتساپ
با سلام میخواستم سوال کنم چطوری بفهمیم که طرف تو را مسدود کرده است مرسی


بستن

 سلمان
       
واتس اپ
سلام اگه بشه وضعیت هرکی رو که بخوای کپی کنی اضافه بشه عالیه


بستن