Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

مرورگر

چرا برخی از کاربران به مرورگر فایرفاکس بیشتر علاقه مند هستند

نویسنده : پدرام رضایی
تاریخ انتشار:
16:58:09 1395-02-09
هر کدام از ما از یک مرورگر خاص به عنوان مرورگر پیش فرض استفاده می کنیم و بقیه مرورگرها را به عنوان مرورگر دوم در نظر می گیریم که این به دلیل علاقه است که به آن مرورگر به دلایل مختلف داریم، در این مقاله قصد داریم دلایلی که باعث می شود برخی از کاربران به مرورگر فایرفاکس بیشتر علاقه مند باشند

هر کدام از ما یک مرورگر خاص را به عنوان مرورگر پیش فرض استفاده می کنیم و بقیه مرورگرها را به عنوان مرورگر دوم در نظر می گیریم که این به دلیل علاقه است که به آن مرورگر به دلایل مختلف داریم، در این مقاله قصد داریم دلایلی که باعث می شود برخی از کاربران به مرورگر فایرفاکس بیشتر علاقه مند باشند را برای شما توضیح دهیم پس با این مقاله ی لرن روت همراه باشید.

خود من به شخصه سالیان سال یک رابطه ی عشق و نفرت را با مرورگر فایرفاکس داشتم به گونه ای که برخی از مواقع به مدت طولانی آن را به عنوان مرورگر پیش فرض خود در نظر می گرفتم و برخی مواقع حتی به سمت آن نیز نمی رفتم که البته هر زمان دلایل خاص خود را داشت.

اوایل کار مرورگر فایرفاکس همراه با ارائه ی ویژگی مرورکردن سایت ها در تب های جداگانه بود که ایده ی بسیار جذاب و جدیدی بود که همین امر باعث شد تا کاربران زیادی را به سمت خود جذب کند که این ویژگی در آن زمان فایرفاکس را از رقبا جلو انداخت البته ویژگی های دیگری نیز بود که در ادامه آن ها آمده اند.

قابلیت سفارشی کردن اینترفیس مرورگر و تنظیمات آن

یکی قابلیت های برجسته ی مرورگر فایرفاکس قابلیت سفارشی کردن اینترفیس و ظاهر مرورگر می باشد، شاید با خودتان بگویید که این ویژگی را مرورگرهای دیگر نیز دارند که این کاملا درست است ولی چیزی که فایرفاکس را از بقیه ی مرورگرها جدا کرده است قابلیت سفارشی کردن قسمت تنظیمات آن می باشد که می توانید با وارد کردن عبارت زیر به ریز تنظیمات آن دسترسی داشته باشید.

about:config

مرورگر کروم نیز صفحه ای همانند این صفحه دارد ولی از لحاظ کامل بودن و قابلیت جستجو در آن، مرورگر فایرفاکس از آن جلوتر است.

در قسمت ظاهر و اینترفیس فایرفاکس کافی است شما با گرفتن و کشیدن هر یک از المان های صفحه، مرورگر خود را همانگونه که دوست دارید سفارشی کنید.

ویژگی های کاربرپسند

یکی از قسمت های مفید فایرفاکس وجود دو ویژگی می باشد که به صورت پیشفرض در آن قرار دارد ولی در مرورگر کروم باید آن را با استفاده از افزونه ها به مرورگر خود اضافه کنید.یکی از این ویژگی های تب های گروهی و دیگری حالت خواندن است.

ویژگی تب های گروهی از مواردی می باشد که موزیلا هم در چشم انداز و هم در اجرای آن کاملا استوار و محکم است که به وسیله ی آن شما می توانید تب های خود را در مجموعه های مختلف مدیریت کنید و به صورت آزادانه بین آن ها جابجا شوید. این کار برای سازماندهی و جلوگیری از حواس پرتی بسیار کاربردی و مفید می باشد.

ویژگی حالت خواندن، همه ی قسمت های اضافی سایت مثل تبلیغات و بنرهای مختلف را برای شما حذف می کند و فقط متن مدنظر شما را نمایش می دهد تا بهتر بتوانید روی متن مقاله تمرکز کنید همچنین می توانید اندازه و پس زمینه ی آن را نیز تغییر دهید تا راحتتر بتوانید مطالعه کنید.

سبک بودن و استفاده ی کمتر از منابع

مرورگر کروم شهرت زیادی در مصرف منابع زیاد دارد به طوری که مقدار زیادی از RAM و CPU را به خود اختصاص می دهد و نتیجه ی آن سریعتر خالی شدن باتری لپ تاپ ها و دستگاه های قابل حمل می باشد. برای این که عادلانه باشد فایرفاکس هم برای راه اندازی مقداری RAM و CPU را مصرف می کند ولی نسبت به کروم این مقدار کمتر است و هوشمندانه تر عمل می کند.

البته این مورد باعث می شود که فایرفاکس برای اجرای اولیه نسبت به کروم دیرتر عمل کند چراکه مرورگر کروم در پس زمینه همیشه در حال اجرا است و راحتتر اجرا می شود همچنین سرعت بارگذاری صفحات در فایرفاکس نسبت به کروم به دلیل استفاده ی کمتر از CPU آهسته تر باشد.

یکی دیگر از موارد که به استفاده از منابع مربوط می شود تب های بدون کاربرد است یا به عبارتی دیگر تب های تنبل است، این بدین معناست که وقتی که در مرورگر فایرفاکس شما یک تب جدید را باز می کنید تا هنگامی که آن را انتخاب نکنید شروع به بارگذاری نمی کند، این مورد باعث جلوگیری از کند شدن سیستم شما هنگامی که تب های زیادی را به صورت همزمان باز کرده اید می شود.

حریم خصوصی و متن باز بودن

ساختار سازمان موزیلا یک ساختار غیرانتفاعی است، این بدین معناست که آن ها از مرورگر خود مثل گوگل سودی را انتظار ندارند در نتیجه موزیلا به داده های شخصی و عادت های وب گردی شما اهمیت بالایی می دهد و هرگز آن ها را جمع آوری نمی کند که این احترام به حریم خصوصی افراد است و به شما حس امنیت بیشتر نسبت به مرورگرهایی که داده های شما را برای موارد خاص استفاده می کنند می دهد. به عبارت دیگر مرورگر کروم همه ی اطلاعات کاربران را جمع آوری می کند. برای بسیاری از مردم این مورد تنها دلیل استفاده از یک مرورگر خوب می باشد.

فایرفاکس متعهد به نرم افزارهای متن باز می باشد که هرکسی در هر زمانی می تواند کدهای فایرفاکس را ملاحظه کند پس احتمال مخفی کاری در آن بسیار کاهش می یابد.

برچسب ها:
مقالات مشابه