Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

امنیت

چگونه یک پسورد امن ایجاد کنیم؟

نویسنده : پدرام رضایی
تاریخ انتشار:
17:57:22 1395-02-07
آموزش ساخت پسورد امن

با خبرهایی که هر روز از هکرها و جاهای مختلف می خوانیم و می شنویم ممکن است هر کس را در ارتباط با پسوردهایی که دارد نگران کند که آیا به اندازه ی کافی پسوردهای آن ها امن هستند یا نه، ما در این مقاله قصد داریم تا بگوییم چگونه شما می توانید پسوردهای امن ایجاد کنید پس با این مقاله ی لرن روت همراه باشید.

در این جا ما چند تکنیک برای ساختن پسورد های امن را برای شما ذکر می کنیم.

در ابتدا باید بگویم که هیچ گاه از پسوردهای مثل password,QWERTY,123456,000000 استفاده نکنید با اینکه این پسوردها پرکاربردترین بین افراد می باشند ولی در عین حال جز راحت ترین و نا امن ترین آن ها نیز می باشند.

سعی کنید از اطلاعاتی که با کمترین تلاش قابل حدس زدن می باشند برای ساختن پسورد خود استفاده نکنید به عنوان مثال فردی ممکن است نام کاربری خود را اسم خود و پسورد خود را نام خانوادگی خود قرار دهد که به راحتی قابل حدس زدن می باشد و برای قرار دادن پسورد اصلا مناسب نیست.

تا جایی که امکان دارد سعی کنید طلاعات عمومی خود مثل نام همسر، تاریخ تولد، نام فرزند و ... را به عنوان پسورد انتخاب نکنید چراکه این پسوردها نیز از آن دسته از پسوردهایی می باشند که به راحتی قابل حدس زدن هستند و به راحتی می توان از شبکه های اجتماعی این اطلاعات را به دست آورد.

برخی از کارشناسان امنیت پیشنهاد می دهند، تا جایی که امکان دارد از کلمات معنی دار یا کلماتی که اسم مکان هایی خاص هستند برای پسورد خود استفاده نکنید در عوض آن ها پیشنهاد می کنند که پسوردها باید شامل حروف بزرگ و کوچک انگلیسی، اعداد، علائم نقطه گذاری و حداقل 6 یا 8 کاراکتر در مجموع باشد و هرچه طول آن بیشتر باشد بهتر است.

اگرچه ممکن است پسوردهای سخت را بعدها به یاد نیاورید ولی برای این مشکل هم راه حلی وجود دارد و آن استفاده از نرم افزارها و ابزارهای نگهداری پسورد می باشد.

برخی از سایت ها برای امنیت بیشتر کاربران از سیستم احراز اصالت دومرحله ای استفاده می کنند به این صورت که فقط وارد کردن پسورد کافی نیست و باید یک کد تائید دیگر که اصولا برای شما ارسال می شود را هم وارد کنید تا بتوانید وارد حساب کاربری خود شوید برای مثال ممکن است در حین وارد شدن به یک سایت یک کد به موبایل شما ارسال شود و نیاز باشد تا آن را در مرحله ی بعد وارد کنید.اصولا روش احراز اصالت دومرحله ای خیلی برای کاربران راحت نیست در حالی که بسیار امن می باشد. برخی از سایت های بزرگ مثل گوگل، یاهو، لینکدین و ... سیستم احراز اصالت دو مرحله را دارا می باشند ولی به دلیل راحت نبودن برای کاربر به صورت پیشفرض قرار نداده اند و باید آن را به صورت دستی در تنظیمات اکانت خود فعال کنید.

همیشه این را به یاد داشته باشید که پسورد شما تا حد ممکن باید سخت حدس زده شوند برای مثال می توانید کلمات اول یک جمله را به همراه یک سری عدد به عنوان پسورد خود انتخاب کنید و در آن حتما از حروف کوچک و بزرگ نیز استفاده کنید.

برچسب ها:
مقالات مشابه