Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

تکنولوژی

کامپیوتر کوچکی بدون نیاز به باتری که قدرت را به طور بیسیم از امواج رادیویی می گیرد

نویسنده : سعیده قلی پور
تاریخ انتشار:
23:55:35 1395-02-11
ساخت کامپیوتر کوچک بدون نیاز به باتری

محققان دانشگاه واشنگتن نوع جدیدی از کامپیوتر را توسعه داده اند که انرژی خود را از باتری و یا هر منبع خارجی دیگر نمی گیرد بلکه از امواج رادیویی که از هوا جمع می کند استفاده کرده و آن ها را به برق تبدیل می کند. در این مقاله به توضیح این کامپیوتر می پردازیم. با لرن روت همراه باشید.

چندین سال است که در مورد راه هایی که اینترنت اشیاء قرار است دنیا را متحول کند شنیده ایم. اما چه زمانی قرار است این اتفاق بیفتد؟ بله قطعا می توانیم چندین وسیله هوشمند در خانه ی خود داشته باشیم اما شبکه ی سنسورها و سیستم های از راه دور که در اینترنت اشیاء وعده داده شده است، به خاطر وضعیت ضعیف تکنولوژی باتری، همچنان یک فانتزی بزرگ می باشد.

WISP یا Wireless Identification and Sensing Platform (شناسایی بیسیم و پلت فرم سنجش) تمام مشکلات مربوط به تامین انرژی و اضافه کردن باتری های بزرگ به اشیاء هوشمند را با گرفتن قدرت از امواج رادیویی حل می کند. این تکنولوژی حتی به تجهیزات بی سیم مخصوصی نیاز ندارد و از یک قفسه فرستنده RFID ریدر برای گرفتن امواج رادیویی و تبدیل آن ها به برق استفاده می کند.
با این که WISP برای رقابت با کامپیوتر و یا گوشی هوشمند طراحی نشده است اما قدرت پردازش آن به اندازه ی فیت بیت (Fitbit) است که برای راه اندازی سنسورها و انتقال داده ها کافی است.

WISP می تواند در معماری و ساخت و ساز مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال به سنسورها اجازه می دهد که در ساختمان ها برای نظارت بر ثبات ساختاری در صورت بروز بلاهای طبیعی تعبیه شوند. همچنین می تواند خارج از منزل در بخش کشاورزی برای نظارت بر محصولات کشاورزی استفاده شود. این دستگاه حتی می تواند در تلفن ها به عنوان یک ماژول پشتیبان تماس های اضطراری در هنگامی که باتری تمام شده است مورد استفاده قرار گیرد.
محققان باور دارند که این تکنولوژی جدید می تواند برای توسعه ی بیشتر اینترنت اشیاء استفاده شود.

برچسب ها:
مقالات مشابه