Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

زبان های برنامه نویسی

10 اشتباه رایج برنامه نویسان وب - قسمت اول

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
20:57:07 1394-08-06
بسیاری از برنامه نویسان و طراحان وب دچار اشتباهات مشترکی می شوند. 10 اشتباه رایج را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

بسیاری از برنامه نویسان و طراحان وب دچار اشتباهات مشترکی می شوند. 10 اشتباه رایج را که اکثر برنامه نویسان بطور مشترک انجام می دهند، در این مقاله بررسی خواهیم کرد. با لرن روت همراه باشید.

 1. کدنویسی به سبک قدیمی HTML
  در روزهای آغازین وب، انتخاب و گزینه های طراحی بسیار محدود بود. تگ های HTML نیز بسیار خاص بودند. اما هم اکنون بسیاری از این تگ ها دگرگون شده اند. اما عده ای همچنان به سبکی کدنویسی می کنند که گویی هنوز استانداردها در قرن بیستم است. برای مثال استفاده از <div> برای صفحه آرایی (layout) یا استفاده از تگ های <div> و <span> درحالیکه تگ های معنایی(semantic) بسیار مناسب تر هستند. و یا استفاده از تگ های منسوخ نظیر <font> یا <center> و یا فاصله گذاری با nbsp&.
 2. تست برنامه در یک مرورگر
  بسیاری از طراحان بی توجه به تفاوت های ساختاری مرورگرها، طراحی را با فرض این موضوع که طرح مورد نظر در مرورگر من درست کار می کند ادامه می دهند. گاهی بعضی از طراحان نسبت به یک مرورگر خاص علاقه دارند و تست های خود را فقط بر روی آن انجام می دهند. گاهی نیز طراحان از کدهای آماده ای استفاده می کنند که فقط برروی یک مرورگر تنظیم شده است. بسیار مهم است که طراحان وب، قالب های خود را بر روی تمامی مرورگرها تست کنند.
 3. فرم های نامناسب
  ارسال یک Prompt box و یا یک فرم بر روی صفحه به منظور اینکه کاربر اطلاعاتی وارد کند با تصور اینکه این اطلاعات متناسب با اطلاعات درخواستی ماست، یک اشتباه است. علت این است که ممکن است کاربر اطلاعات اشتباهی وارد کند که در نتیجه صفحه مورد نظر او به درستی بارگذاری نشود و یا صفحه ای به کاربر نمایش داده شود که نباید نشان داده شود. البته از نظر امنیتی نیز مشکلات اساسی ای وجود دارد. برای حل این موضوع در هنگام درخواست از کاربر به منظور پر کردن فرم ها حتما به او راهنمایی های لازم جهت پر کردن فرم را بدهید و اطلاعات او را پس از ارسال اعتبارسنجی کنید.
 4. طراحی صفحاتی با حجم بالا
  طراحی صفحاتی پر از تصاویر با کیفیت و حجم بالا، لینک های زیاد به صفحات خارجی جاوا اسکریپت و CSS و همچنین ساختار پیچیده غیرضروری استفاده شده در HTML منجر به بارگذاری طولانی تر صفحه خواهد شد. این تصور که اینترنت هر روز برای کاربران سریع تر می شود، تفکر اشتباهی در این زمینه است. یک طراح خوب باید شرایط را برای بدترین حالات در نظر گیرد. پس تا میتواند حجم عکس ها را کم کرده، عکس های غیرضروری را حذف کند و لینک ها به صفحات جاوا اسکریپت و CSS را به حداقل برساند.
 5. اعتماد بیش از حد به کد خود
  تفاوتی نمی کند که به زبان جاوا اسکریپت برنامه نوشته اید یا یک زبان سمت سرور، تست آن، یک امر ضروری است. بسیاری از برنامه نویسان بطور ضمنی برنامه های خود را تست می کنند یا در پایان هر فاز آن را تست می کنند. این تصور که برنامه شما قبل از راه اندازی رسمی و انتشار به درستی کار می کرده، پس از این به بعد هم درست کار می کند اشتباه است. یک خطا در برنامه شما تاثیر بدی در تجربه کاربری کاربران شما خواهد داشت و باعث کم شدن اعتبار شما خواهد شد. همچنین سرنخی  برای هکرها خواهد بود. برای حل این موضوع از کنترل خطاهای دوره ای استفاده کنید. همچنین روش های زیادی در مورد تست نظیر Unit Testing وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

در مقاله بعدی به 5 مورد دیگر از اشتباهات رایج در برنامه نویسی و طراحی وب خواهیم پرداخت.

 

برچسب ها:
مقالات مشابه