Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

زبان های برنامه نویسی

10 اشتباه رایج برنامه نویسان وب - قسمت دوم

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
23:15:06 1394-08-09
بسیاری از برنامه نویسان و طراحان وب دچار اشتباهات مشترکی می شوند. 10 اشتباه رایج را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

بسیاری از برنامه نویسان و طراحان وب دچار اشتباهات مشترکی می شوند. 10 اشتباه رایج را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. با لرن روت همراه باشید.

در مقاله قبلی 5 اشتباه رایج را توضیح دادیم. در این مقاله به بررسی 5 اشتباه رایج دیگر برنامه نویسان در طراحی و توسعه وب می پردازیم.

 1. کدنویسی انشعابی
  با وجود نگرشی که طراحان وب هنگام کدنویسی رعایت می کنند تا طراحی آنها با تمام مرورگر ها سازگار باشد، فایل کد آنها متشکل از صدها دستور If else خواهد بود، که برای برنامه های بزرگ، مدیریت را سخت می کند. با توجه به ضروری بودن رعایت این موضوع که طراحی باید با تمام مرورگرها سازگار باشد، راه چاره چیست؟
  راهی که ما به شما پیشنهاد می کنیم، کدنویسی به سبک Feature Detection در مقابل Browser Detection است. در مقاله ای جداگانه این ویژگی را برای شما شرح خواهیم داد اما بطور خلاصه این سبک کدنویسی اعلام می کند که در صورتی مرورگر کاربر استانداردی در کد ما را پشتیبانی نکرد، یک راه دیگر برای نمایش به او پیشنهاد شود. یکی از بهترین راه های استفاده از این روش، استفاده از کتابخانه Modernzr و ویژگی های آن است.
 2. طراحی غیرواکنش گرا(Unresponsive)
  بسیاری از طراحان و توسعه دهندگان وب، طراحی صفحه را محدود به مانیتور مورد استفاده خود یا نهایتا اندازه هایی نزدیک به آن می کنند، در صورتی که بسیاری از کاربران با دستگاه هایی با صفحات نمایش متفاوت از قبیل گوشی های هوشمند و تبلت ها به وب سایت آنها متصل می شوند. در صورتی که به این موضوع توجه نشود، کاربری که با صفحه نمایشی متفاوت از وب سایت شما دیدن کند، تجربه کاربری بسیار بدی خواهد داشت و به احتمال فراوان نمی تواند بهره ای از وب سایت شما ببرد، در نتیجه برای همیشه وب سایت شما را ترک خواهد کرد. برای حل این موضوع و طراحی واکنش گرا، راه های زیادی وجود دارد که از بهترین راه ها استفاده از کلاس های Bootstrap است. برای آشنایی می توانید به آموزش Responsive کردن سایت مراجعه کنید.
 3. ساخت صفحات بی معنی
  تولید صفحات با محتوای مفید، درحالیکه که هیچ نکته ای در جذب موتورهای جستجو ندارد یک اشتباه است زیرا در این حالت توسط موتورهای جستجو پیشنهاد نشده و بازدید کمی را جذب خواهد کرد. برای حل این موضوع از تکنیک های SEO استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر می توانید سری آموزش های SEO لرن روت را دنبال کنید.
 4. طراحی ای که کاربر را مجبور به بارگذاری مجدد(Refresh) بسیار کند
  در صورتی که کاربر برای هر تعاملی نیاز به بارگذاری مجدد صفحه داشته باشد، بسیار کلافه خواهد شد. این موضوع زمانی بدتر خواهد شد که سرعت اینترنت کاربر مناسب نباشد. برای حل این موضوع تکنیک های بسیاری وجود دارد که از جمله آنها می توان به AJAX، SPA و یا استفاده از کتابخانه های جاوا اسکریپت نظیر JQuery، KnockoutJS و Angular JS اشاره کرد.
 5. صرف وقت فراوان
  یک توسعه دهنده وب ممکن است وقت زیادی را صرف کدنویسی خود کند و این به دلیل انجام کارهای تکراری است. تاثیر این اشتباه زمانی ظاهر خواهد شد که توسعه دهندگان دیگری در حال تولید وب سایتی مشابه وب سایت شما در زمان کمتری هستند. اما چگونه می توان این زمان را کاهش داد؟ دو راه بسیار مفید استفاده از محیط های برنامه نویسی مناسب و استفاده از فریم ورک مناسب است. قطعا یک محیط برنامه نویسی مناسب مانند PHPStorm یا Visual Studio با دانستن امکانات آن تاثیر بسیار زیادی در سرعت کدنویسی شما خواهد داشت. هم چنین استفاده از یک فریم ورک مناسب نیز به سرعت راه اندازی وب سایت شما کمک های زیادی خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد فریم روک ها می توانید به مقاله فریم ورک چیست، مراجعه کنید.

امیدواریم با مطالعه این دو مقاله بتوانید بعضی از اشتباهات رایج برنامه نویسی که ممکن است شما نیز دچار آن شده باشید را برطرف کنید.

برچسب ها:
مقالات مشابه