Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

تکنولوژی

10 نمونه از هوش مصنوعی که در زندگی روزمره استفاده می کنید - قسمت اول

نویسنده : سعیده قلی پور
تاریخ انتشار:
20:04:45 1395-02-31
نمونه هایی از هوش مصنوعی در زندگی روزمره

ممکن است هوش مصنوعی مانند موضوعی علمی تخیلی به نظر برسد اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید که اکنون در حال استفاده از آن هستید. هوش مصنوعی دارای تاثیر بسیار زیادی بر زندگی شما است (چه از آن آگاه باشید چه نه) و به احتمال زیاد تاثیر آن در سال های آینده بیشتر خواهد شد. در این مقاله ما 10 نمونه از هوش مصنوعی که از آن استفاده می کنید را برای شما آماده کرده ایم. قسمت اول شامل 5 مورد از این 10 نمونه است. با لرن روت همراه باشید.

دستیاران شخصی مجازی

Siri، Google Now و Cortana همگی دستیاران شخصی دیجیتال هوشمند در سیستم عامل های مختلف هستند. به طور خلاصه آن ها به پیدا کردن اطلاعات مفید کمک می کنند. می توانید بگویید "?Where is the nearest restaurant(نزدیک ترین رستوران کجا است؟)" و یا "Remind me to call Ali at eight o'clock(به من یادآوری کن تا ساعت 8 با علی تماس بگیرم)" و دستیار توسط پیدا کردن اطلاعات، انتقال اطلاعات از گوشی شما و یا ارسال دستورات به برنامه های دیگر، به شما پاسخ خواهد داد.
هوش مصنوعی در این برنامه ها به دلیل این که اطلاعات خواسته های شما را جمع آوری می کند و از آن برای شناسایی بهتر گفتارتان و ارائه نتایج مورد نظر شما استفاده می کند، مهم است. مایکروسافت بیان می کند که کورتانا "به طور مداوم در مورد کاربرش می آموزد" و این کار در نهایت، قابلیت پیش بینی نیازهای کاربران را توسعه خواهد داد. دستیاران شخصی مجازی، حجم زیادی از اطلاعات را از منابع مختلف پردازش می کنند تا در مورد کاربران یاد بگیرند و در کمک کردن به آن ها در سازماندهی و پیگیری اطلاعاتشان موثرتر باشند.

بازی های ویدیویی

بازی های ویدیویی یکی از نمونه های هوش مصنوعی است که اکثر مردم احتمالا با آن آشنایی دارند. هوش مصنوعی این بازی ها مدت زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد (در حقیقت از زمان اولین بازی ویدیویی). اما پیچیدگی و اثربخشی هوش مصنوعی آن به صورت تصاعدی در طول چند دهه گذشته افزایش یافته است و نتیجه ی آن، شخصیت های بازی ویدیویی است که رفتارهای شما را یاد می گیرند، به محرک پاسخ می دهند و در راه های غیرقابل پیش بینی واکنش نشان می دهند است. به ویژه بازی Middle Earth: Shadow of Mordor به دلیل ویژگی های منحصر به فرد داده شده به هر شخصیت غیر بازیکن، خاطرات آن ها از تعامل گذشته و اهداف متغیرشان جالب توجه است.
تیراندازهای اول شخص مانند Far Cry و Call of Duty نیز استفاده قابل توجهی از هوش مصنوعی می کنند (دشمنانی که می توانند محیط شان را تحلیل کنند تا اشیاء یا اقداماتی که ممکن است برای بقای آن ها مفید باشد را پیدا کنند؛ آن ها پوشش خواهند گرفت، صداها را بررسی می کنند، از مانور طرفین استفاده می کنند و با هوش های مصنوعی دیگر ارتباط برقرار می کنند تا شانس پیروز شدنشان را افزایش دهند). با پیشرفت هوش مصنوعی، بازی های ویدیویی تا حدودی ساده می شوند اما به خاطر بازار بزرگ صنعت، هر ساله در تکمیل این نوع هوش مصنوعی مقدار زیادی تلاش و پول سرمایه گذاری می شوند.

ماشین های هوشمند

شما احتمالا هنوز کسی که در حال رانندگی به محل کار روزنامه بخواند را ندیده اید اما ماشین های خودران در حال نزدیک و نزدیک تر شدن به واقعیت هستند. پروژه ی ماشین های خودران گوگل و ویژگی خلبان اتوماتیک تسلا دو نمونه ای هستند که اخیرا به یکی از موضوعات مهم در دنیای فناوری تبدیل شده اند. اوایل سال پیش، واشنگتن پست (Washington Post) الگوریتمی توسعه یافته توسط گوگل را گزارش کرد که می تواند به طور بالقوه اجازه دهد ماشین های خودران همان طور که انسان ها رانندگی می کنند، یاد بگیرند و رانندگی کنند ( یعنی از طریق تجربه). هوش مصنوعی ای که در این مقاله توضیح داده شد یاد گرفته بود تا بازی های ویدیویی ساده را انجام دهد و گوگل همان هوش را در بازی های رانندگی قبل از آوردن به جاده آزمایش خواهد کرد. ایده این است که در نهایت ماشین قادر باشد که به جاده ی مقابل خود "نگاه کند" و بر اساس آن چه می بیند تصمیم بگیرد.

پیش بینی خرید

خرده فروشان بزرگ مانند Target و Amazon در صورتی که بتوانند نیازهای شما را پیش بینی کنند مقدار زیادی پول کسب می کنند. پروژه ی پیش بینی ارسال آمازون (Amazon’s anticipatory shipping) امیدوار است تا برای شما اقلام را قبل از آن که شما به آن احتیاج پیدا کنید ارسال کند تا نیاز شما را قبل از خرید آنلاینِ دقیقه آخر رفع کند. در حالیکه  این تکنولوژی هنوز در جایگاه خود قرار نگرفته است خرده فروشان غیر مجازی، ایده مشابه را با کوپن ها استفاده می کنند؛ وقتی شما به فروشگاه می روید ، اغلب به شما تعدادی کوپن داده می شود که این کوپن ها توسط یک الگوریتم تجزیه تحلیل پیش بینی کننده انتخاب شده است.
این موضوع می تواند در راه های متفاوتی استفاده شود. چه برای شما کوپن بفرستد، به شما پیشنهاد تخفیف دهد، تبلیغات را  هدف قرار دهد و یا محصولاتی که ممکن است شما بخرید را در انبارهایی که به منزل شما نزدیک است نگه دارد. همان طور که می توانید تصور کنید این کار بیشتر استفاده بحث برانگیزی از هوش مصنوعی است و باعث می شود بسیاری از مردم در مورد نقض های حریم خصوصی بالقوه از طریق استفاده از تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده نگران شوند.

تشخیص کلاهبرداری

آیا تا به حال ایمیل یا نامه ای دریافت کرده اید که از شما بپرسد که یک خرید خاص را با استفاده از کارت اعتباری خود انجام داده اید یا خیر؟ بسیاری از بانک ها این نوع از ارتباطات را در صورتی که فکر کنند احتمالی وجود دارد که در حساب شما کلاهبرداری انجام گرفته باشد و بخواهند مطمئن شوند که شما خرید را قبل از فرستادن پول به شرکت دیگری تایید می کنید، ارسال می کنند. معمولا تکنولوژی کنترل این نوع کلاهبرداری، یک هوش مصنوعی است.
در بسیاری از موارد، به کامپیوترها نمونه های بسیار زیادی از خریدهای جعلی و غیر جعلی داده می شود و از آن ها خواسته می شود که یاد بگیرند و به دنبال نشانه هایی که مشخص کنند یک معامله جعلی است یا غیر جعلی بگردند. بعد از آموزش کافی، سیستم قادر خواهد بود تا یک معامله جعلی را بر اساس نشانه ها و علائمی که از طریق تمرین یاد گرفته است کشف کند.

 

 

 

برچسب ها:
مقالات مشابه