Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

تکنولوژی

10 نمونه از هوش مصنوعی که در زندگی روزمره استفاده می کنید - قسمت دوم

نویسنده : سعیده قلی پور
تاریخ انتشار:
00:15:40 1395-03-05
نمونه هایی از هوش مصنوعی در زندگی روزمره

ممکن است هوش مصنوعی مانند موضوعی علمی تخیلی به نظر برسد اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید که اکنون در حال استفاده از آن هستید. هوش مصنوعی دارای تاثیر بسیار زیادی بر زندگی شما است (چه از آن آگاه باشید چه نه) و به احتمال زیاد تاثیر آن در سال های آینده بیشتر خواهد شد. در این مقاله ما 10 نمونه از هوش مصنوعی که از آن استفاده می کنید را برای شما آماده کرده ایم. قسمت دوم شامل 5 مورد باقی مانده از این 10 نمونه است. با لرن روت همراه باشید.

پشتیبانی آنلاین مشتری

هم اکنون تعداد زیادی از وب سایت ها به مشتریان، فرصت چت کردن با یک نماینده پشتیبانی از مشتری را می دهند اما در واقع همه ی سایت ها یک انسان زنده در طرف دیگر خط ندارند. در خیلی از موارد، شما در حال صحبت کردن با یک هوش مصنوعی ابتدایی هستید. بسیاری از این ربات های پشتیبانی چت، فقط کمی بیشتر از یک پاسخ دهنده ی خودکار هستند اما برخی از آن ها قادر به استخراج دانش از وب سایت ها و نمایش دادن آن به مشتریان (در هنگامی که خواستار آن می باشند) هستند.
جالب است که این ربات های چت، نیاز به ماهر شدن در فهم زبان طبیعی دارند که البته این کار دشوار است. روشی که مشتریان از طریق آن صحبت می کنند با روشی که کامپیوترها از طریق آن صحبت می کنند بسیار متفاوت است و آموزش دادن به یک ماشین که در بین این دو روش ترجمه کند آسان نیست. اما با پیشرفت های سریع در پردازش زبان طبیعی (NLP)، این ربات ها در حال بهتر شدن در طول زمان هستند.

اخبار

آیا می دانستید که برنامه های هوش مصنوعی می توانند داستان های اخبار را بنویسند؟ AP، Fox و Yahoo! از هوش مصنوعی برای نوشتن داستان های ساده مانند خلاصه ورزش، خلاصه اخبار مالی و گزارش های ورزشی فانتزی استفاده می کنند. هوش مصنوعی، مقالات تحقیقاتی سنگین را نمی نویسد ولی با مقالات خیلی ساده که ترکیبات زیادی نیاز ندارد مشکلی ندارد. Automated Insights ( شرکتِ پشتیبان نرم افزار Wordsmith  ) می گوید تجارت الکترونیک، خدمات مالی، املاک و سایر صنایع "داده محور" در حال سود بردن از این برنامه هستتند.
قطعا Wordsmith هنوز برای راه اندازی شدن و قرار دادن مقالات در آن نیاز به کمی کمک از یک نویسنده واقعی دارد. با این حال به نظر می رسد که گزارش های بیشتر و بیشتری که به این وسیله تولید شده است را خواهیم دید. حرکت کردن فراتر از زمینه های داده محور به یک جهش بزرگ در تکنولوژی نیاز خواهد داشت. اما فعلا زمینه ی آن فراهم شده است و به نظر می رسد فقط نیاز به زمان دارد تا روزی برسد که گزارش های کاملا خودکار تبدیل به یک واقعیت شود.

نظارت بر امنیت

روشی که در آن یک فرد بر تعداد زیادی دوربین نظارت می کند سیستم خیلی امنی نیست؛ مردم به راحتی از این کار خسته می شوند و همچنین پیگیری چندین مانیتور حتی در بهترین شرایط نیز می تواند سخت باشد. به همین دلیل است که کامپیوترهای آموزشی برای نظارت بر دوربین ها بسیار مفید هستند. توسط تمرین های آموزشیِ تحت نظارت، الگوریتم های امنیتی می توانند از دوربین های امنیتی ورودی بگیرند و مشخص کنند که آیا تهدیدی وجود دارد یا خیر و در صورتی که علائم هشدار را ببینند، به ماموران امنیتی انسانی هشدار خواهند داد.
البته تعداد مواردی که این کامپیوتر ها می توانند درک کنند فعلا بسیار محدود است. شناسایی اقداماتی که ممکن است به وجود یک دزد در فروشگاه اشاره کند فراتر از تکنولوژی کنونی است اما اگر این نوع از تکنولوژی در آینده ی نزدیک شروع به کار کند متعجب نشوید.

سرویس های پیشنهاد دهنده ی فیلم و آهنگ

این سرویس ها در مقایسه با سیستم های هوش مصنوعی دیگر ساده تر هستند. برنامه هایی مانند Spotify، Pandora و Netflix یک کار مفید انجام می دهند : پیشنهاد آهنگ و فیلم بر اساس علایقی که توصیف کرده اید و یا تصمیماتی که در گذشته گرفته اید. این برنامه ها توسط نظارت بر تصمیماتی که می گیرید و وارد کردن آن ها به یک الگوریتم یادگیری، پیشنهادهایی که به احتمال زیاد شما به آن علاقه دارید را می دهند.
بیشتر این عملکرد بستگی به فاکتورهایی که توسط انسان تخصیص داده شده اند دارد. برای مثال یک فیلم ممکن است ویژگی هایی نظیر "اکشن"، "کمدی" و "تخیلی" را داشته باشد. اگر شما از آن فیلم خوشتان بیاید پس احتمالا از فیلم های دیگری که شامل آن ویژگی ها هستند نیز خوشتان خواهد آمد. این کار اساس خیلی از سیستم های پیشنهاد دهنده است.

وسایل خانه های هوشمند

اکنون بسیاری از وسایل خانه های هوشمند، شامل توانایی یادگیری الگوهای رفتاری شما هستند و به شما کمک می کنند تا پول خود را توسط تنظیم کردن تنظیمات در ترموستات و یا وسایل دیگر ذخیره کنید و همچنین در تلاش برای افزایش راحتی و ذخیره کردن انرژی نیز هستند. برای مثال روشن کردن گاز وقتی که محل کار خود را ترک می کنید، به جای صبر کردن برای این که به خانه برسید، یک توانایی بسیار مناسب است. ترموستاتی که می داند چه زمانی شما در منزل هستید و در آن زمان دما را تنظیم می کند می تواند به شما کمک کند تا پول خود را توسط گرم نکردن منزل زمانی که در منزل نیستید ذخیره کنید.
نورپردازی، حالت دیگری است که شما می توانید هوش مصنوعی ابتدایی را در آن ببینید. نور اطراف منزل شما (هم داخل هم خارج) با تنظیم کردن پیش فرض ها و اولویت ها می تواند بر اساس این که شما کجا هستید و چه کاری انجام می دهید تنظیم شود. استفاده از هوش مصنوعی در خانه های هوشمند فقط توسط تصورات ما محدود می شود!

هوش مصنوعی : خدمت روزانه به میلیون ها نفر

گوشی هوشمند، ماشین، بانک و منزل شما همگی از هوش مصنوعی استفاده می کنند. گاهی اوقات این استفاده بدیهی است مانند وقتی که از Siri می خواهید که آدرس نزدیک ترین رستوران را به شما بدهد. گاهی اوقات نیز کمتر بدیهی است مانند هنگامی که با کارت اعتباری یک خرید غیر طبیعی انجام می دهید و از طرف بانک خود، هشدار کلاهبرداری دریافت می کنید. هوش مصنوعی همه جا هست و هر روز در حال ساخت یک تفاوت بزرگ در زندگی ما است.

برچسب ها:
مقالات مشابه