Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

امنیت

چگونه یک پسورد مطمئن انتخاب کنیم؟

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
16:46:51 1394-11-05
معرفی مواردی که در انتخاب یک پسورد مطمئن باید در نظر گرفت

هرساله میلیون ها نفر در سراسر دنیا از اینترنت استفاده می کنند و اکثر آنها در بسیاری از موارد از پسورد یا رمزعبور برای احراز اصالت در سایت ها بهره می برند. اما انتخاب یک پسورد امن، تا چه میزان اهمیت دارد و نکاتی که در انتخاب یک پسورد مطمئن باید در نظر گرفت، چیست؟ با لرن روت همراه باشید تا به این پرسش ها پاسخ دهیم.

طی تحقیقاتی که موسسات مختلف فعال در زمینه امنیت سیستم های کامپیوتری انجام می دهند و براساس گزارش های آنها مشخص شده است که بسیاری از کاربران به امنیت پسوردهای خود اهمیت نمی دهند. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که بدانید دسترسی مهاجمان به پسوردهای شما ممکن است زیان هایی به شما برساند که این زیان ها می تواند شامل زیان های مالی نظیر سو استفاده از کارت های اعتباری شما باشد و یا شامل زیان هایی به اعتبار شما در شبکه های اجتماعی و یا ایمیل های شما شود. بنابراین بسیار مهم است که به امنیت پسورد خود اهمیت دهید. براساس گزارش ها، لیست پسوردهایی که در بین کاربران در بین سال های 2011 تا 2015 بسیار متداول بوده است را می توانید در عکس زیر ببینید:
پسوردهای پراستفاده کاربران

همانطور که مشاهده می کنید این قبیل پسوردها به راحتی قابل حدس زدن خواهند بود پس اگر از این پسوردها استفاده می کنید، همین الان آنها را تغییر دهید.
اما پسورد خوب چه پسوردی است؟ در ادامه به بررسی 4 نکته مهم در انتخاب پسورد می پردازیم:

نکاتی که در انتخاب یک پسورد امن باید به آن توجه داشت:

  1. طول پسورد: مهم ترین چیزی که در انتخاب پسورد باید به آن توجه کنید طول پسورد است. بسیاری از وب سایت ها یک طول حداقل 6 یا 8 کاراکتری برای پسورد انتخابی کاربر در نظر می گیرند اما بهتر است که شما حتی از این تعداد هم فراتر روید. براساس تحقیقات حداقل طول مورد اطمینان 12 کاراکتر می باشد، درحالی که 16 کاراکتر امنیت را به شدت افزایش می دهد.
  2. پیچیدگی پسورد: پیچیدگی پسورد یعنی استفاده از حروف کوچک، حروف بزرگ، سمبل ها و اعداد. استفاده از این 4 دسته در پسورد، امنیت پسورد شما را تا حد زیادی افزایش می دهد.
  3. عدم استفاده از اسامی خاص: سعی کنید تا حد امکان از اسامی خاص نظیر اسم افراد، شهرها و ...  بطور صریح در پسورد خود استفاده نکنید زیرا این قبیل پسورد ها تحت حملات دیکشنری بسیار آسیب پذیرند.
  4. یکتایی: اگر سه مورد قبل را رعایت کنید اما این مورد را رعایت نکنید ممکن است تمام آنچه برای امنیت پسورد خود انجام داده اید بر باد برود. منظور از یکتایی این است که برای هر حساب کاربری خود پسورد جداگانه ای در نظر بگیرید. برای درک بهتر این موضوع تصور کنید شما یک پسورد 16 کاراکتری شامل پیچیدگی از هر 4 دسته برای یک حساب کاربری خود انتخاب کرده اید. حال اگر این پسورد را برای سایر حساب های خود نیز استفاده کنید و برحسب اتفاق یکی از این سایت ها دچار مشکل امنیتی شده و مهاجمان به همه پسورد ها دسترسی پیدا کنند، آنگاه مهاجمان با داشتن همان پسورد می توانند به همه حساب های کاربری شما دسترسی پیدا کنند. پس هیچگاه از یک پسورد برای همه حساب های کاربری خود استفاده نکنید. 

در پایان برای نتیجه گیری می توان پسورد امن و مطمئن را پسوردی دانست که دارای حداقل 16 کاراکتر شامل حروف بزرگ، حروف کوچک، سمبل ها و اعداد باشد و دارای اسامی خاص نباشد. همچنین نباید این پسورد را برای تمامی حساب های کاربری استفاده کرد. در زیر چند نمونه از پسوردهای مطمئن را به عنوان مثال معرفی کرده ایم:

thIsPassw0rd1s4@li**
@rticleis@boutPASSw0rd
19HEll086&2daY2O16

 

برچسب ها:
مقالات مشابه