Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

برنامه نویسی موبایل

PhoneGap چیست؟

نویسنده : پدرام رضایی
تاریخ انتشار:
19:47:19 1394-10-18
برنامه نویسی موبایل به وسیله Html،css وjavascript

یکی از فریم ورک های محبوب توسعه ی اپلیکیشن های موبایل Phonegap می باشد، در این مقاله ما سعی داریم تا شما را با فریم ورک Phonegap بیشتر آشنا کنیم پس با این مقاله ی لرن روت همراه باشید.

در ابتدا Phonegap از پروژه های شرکت Adobe بود اما به دلیل اینکه می خواستند آن را به صورت متن باز (Open Source) ارائه دهند تصمیم گرفتند تا آن را به شرکت Apache واگذار کنند که از آن پس Apache نام آن را Cordova قرار داد. 

Phonegap یک فریم ورک برای اپلیکیشن های موبایل می باشد که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا با استفاده از HTML، JavaScript و CSS برنامه های کلاس پایین برای موبایل بنویسند. این بدین معناست که برنامه های شما یک آیکون مشخص برای خود دارند و در قاب مرورگرهای شما نشان داده نمی شوند بلکه به صورت یک اپلیکیشن محلی بر روی گوشی ها نصب می شود و می توانید از طریق گوگل پلی و اپ استور یا مارکت های دیگر آن ها را برای عموم قرار دهید.

اغلب توسعه دهندگان به این دلیل از Phonegap استفاده می کنند که به آن ها اجازه می دهد کدهای مشترکی را برای برنامه ی خود در همه ی پلتفرم ها استفاده کنند یا به عبارتی دیگر آن ها را برای رفتن از پلتفرمی به پلتفرم دیگر مجبور به نوشت کد دوباره نمی کند.

phonegap چیست؟

آیا جنبه های منفی برای استفاده از Phonegap وجود دارد؟

جنبه منفی آن موضوع محدودیت مرورگرها و موتورهای جاوا اسکریپت که روی دستگاه های شما قرار دارند می باشد. روی اندروید 2.3 این خیلی بد نیست البته ورژن های اولیه اندروید برخی از این ویژگی ها را پشتیبانی نمی کنند و خیلی از آن ها از مترجم های قدیمی جاوا اسکریپت استفاده می کنند که این روی اجرای اپلیکشین ها تاثیر گذار هستند. البته موارد دیگری نیز وجود دارند که باعث می شوند برنامه ها بهتر اجرا شوند مثل رمزنگاری ها یا گرافیک سه بعدی البته بیشتر نرم افزارها از این نوع ویژگی ها استفاده نمی کنند بلکه فقط به سادگی اطلاعاتی را نمایش می دهند.

برنامه های ترکیبی (hybrid) چیست؟

به برنامه هایی گفته می شود که هم ویژگی های اپلیکیشن های وب و هم ویژگی اپلیکیشن های بومی را دارند.برخی از ویژگی ها از قبیل عکس گرفتن یا NFC به صورت بومی اجرا می شوند چرا که در حال حاضر راهی برای انجام آن ها به وسیله ی جاوا اسکریپت وجود ندارد اما منطق و طراحی ظاهر برنامه ها از تکنولوژی های وب استفاده می کنند.

Phonegap در حال حاضر سیستم عامل های Android,iOS,blackberry,Tizen,Symbian,WebOS,Windows Phone و bada را پشتیبانی می کند.

برچسب ها:
مقالات مشابه