Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

شبکه

اتصال دو کامپیوتر و شبکه کردن آن ها

نویسنده : امیر ادهمیان
تاریخ انتشار:
20:07:03 1394-10-29
شبکه کردن دو کامپیوتر یا لپ تاپ به یکدیگر

    چگونه می توان دو لپتاپ را به هم وصل کرد که بتوانید با دوست خود فوتبال بازی کنید و یا طرز استفاده از نرم افزاری را به صورت تعاملی به او آموزش دهید. در این مقاله روش اتصال دو کامپیوتر با استفاده از کابل LAN آموزش داده می شود. با لرن روت همراه باشید.

    ممکن است شما نیز بخواهید دسکتاپ لپ تاپ یا کامپیوتر خود را با دوستتان به اشتراک بگذارید. معمولا هدف از این کار بازی های دو نفره است. و یا کنترل یک کامپیوتر دیگر بدون نیاز به وارد کردن دستورات پیچیده که از طریق محیطی کامندی CLI اجرا خواهند شد. وقتی که دسکتاپ لپتاپ دوستتان را با خود به اشتراک گذاشته و از راه دور آن را کنترل می کنید مثل این است که خودتان پشت آن کامپیوتر نشسته باشید و با آن از نزدیک کار می کنید. این کار علاوه بر بازی های دو نفره و یا تعمیر کردن یک دستگاه دیگر می تواند جنبه ی آموزشی نیز داشته باشد. بدین صورت که اگر بخواهید به طور مثال طرز استفاده از مایکروسافت آفیس را به او یاد بدهید مجبور نیستید کتابی را برای یادگیری به او پیشنهاد داده و یا او را دعوت به تماشای یک ویدیوی آموزشی بکنید. بلکه شما به عنوان مربی با در اختیار گرفتن دسکتاپ او در ابتدا یک قسمت کار را انجام داده و او تماشا می کند. و درمرحله ی بعدی او خودش کنترل را در دست گرفته و با نظارت شما همان کار را تکرار می کند. بنابراین این نوع آموزش جنبه ی تعاملی خواهد داشت. 

    کنترل دسکتاپ از راه دور می تواند به صورت شبکه ی کردن دو کامپیوتر به صورت محلی و با استفاده از کابل برای اتصال دو دستگاه به هم صورت بگیرد. و همچنین می تواند واقعا از راه دور و با واسطه ی اینترنت صورت گیرد. در سناریو دوم هزینه ی این کار بالاست. و ممکن است به نرم افزار های بیشتری برای استفاده از قابلیت هایی اضافه تری از جمله ویدیو کنفرانس نیاز باشد.

  • کابل LAN و یا RJ45:

    سوکت این کابل روی کامپیوتر ها شبیه سوکت تلفن می باشد ولی یک کم قطور تر و از نظر اندازه بزرگ تر است. به کابل تلفن ۱۱ می گویند و به این یکی ۴۵.

    این کابل می تواند از نوع Straight یا Cross باشد و نوع آن فرقی نمی کند. توضیح آنکه اگر در دو سوی کابل حداقل یکی از دستگاه ها سیستم عامل داشت و آن سیستم عامل پروتکل هایی برای کراس کردن داشته باشد انگاه نیازی نیست که کابل از نوع کراس باشد و یکی از این سیستم ها با توافق کار جا به جا کردن یا همان کراس را انجام می دهند. ولی اگر هر دو به اصطلاح Dumb بودند بنابراین خود کابل باید از نوع کراس باشد تا عمل جا به جایی درون کابل انجام شود. حال چند مثال را بررسی می کنیم. اگر بخواهید مودم را به کامپیوتر وصل کنید از Straight استفاده خواهید کرد چون خود سیستم عامل کامپیوتر عمل کراس را انجام خواهد داد. مثال دیگر انکه اگر یک مودم را به یک هاب یا سوییچ وصل کنید باید از Cross استفاده کنید چون هیچ کدام از سوییچ یا هاب یا مودم سیستم عاملی درون خود نداشته و در نتیجه عمل کراس باید درون خود کابل اتفاق بیافتد.

    شما باید تفاوت روتر و مودم را بدانید. در روتر ها سیستم عامل به کار رفته به طور مثال روتر های شرکت سیسکو که از سیستم عامل iOS استفاده می کنند. ولی مودم هاسیستم عامل نداشته ولی مجهز به Firmware هستند که از قبل کارخانه ی سازنده روی حافظه ROM آن ها نوشته است. و تقریبا همان کار های روتر را با محدودیت های بیشتری انجام می دهد. مثلا عمل اصلی مسیر یابی که در سیستم عامل های روتر با توجه به انواع الگوریتم ها اتفاق می افتد در مودم ها انجام نمی شود. برای اطلاع بیشتر از تفاوت روتر و مودم به این مقاله مراجعه کنید.

  • تنظیمات نرم افزاری:

    بعد از اتصال فیزیکی دو دستگاه نوبت به انجام تنظیمات نرم افزاری می رسد..
    اجازه بدهید ابتدا دو کامپیوتر را نام گذاری کنیم. کامپیوتر مبدا که قرار است از طریق آن کامپیوتر دیگر را کنترل کنیم نامش A باشد. و کامپیوتر مقصد که قرار است به آن وصل شویم نامش B باشد. شما باید روی هر دو کامپیوتر پسورد بگذارید مطابق شکل زیر روی My Computer راست کلیک کرده و گزینه ی Manage را انتخاب کنید:

    سپس مطابق شکل زیر اقدام به ست کردن پسورد نمایید:

    همچنین هر دو کامپیوتر بایستی در یک WorkGroup قرار داشته باشته باشند. این اصطلاح مایکروسافت است و ممکن است با Domain اشتباه شود. یعنی دستگاه ها به هم وصل هستند ولی لزوما از یکجا نمی توان همه ی آن ها را کنترل کرد. بر خلاف ان Domain مانند کافی نت ها و یا گیم نت ها علاوه بر ارتباط بین کامپیوتر ها مدیر از پشت کامپیوتر خودش می تواند بقیه دستگاه ها را کنترل کند. برای درک بهتر فرض کنید در یک اتاق کاری ۴ کارمند نشسته باشند که هر کدام برای یک شرکت جداگانه کار می کنند. ممکن است گاهی اوقات از هم دیگر برگه کاغذ و یا خودکار قرض بگیرند ولی کاری که آن ها انجام می دهند ارتباطی با هم ندارد. به چنین سناریویی WorkGroup گفته می شود. ولی اگر هر ۴ کارمند کارشان به هم مربوط و وابسته بود و برای یک شرکت کار می کردند آن موقع می گوییم همه آن ها روی یک Domain کار می کنند.

حال نوبت این است به کامپیوتر مقصد B رفته مطابق شکل زیر آن را طوری تنظیم کنید که اجازه ی دسترسی بقیه کامپیوتر ها به خود را بدهد. 


حال نوبت این است که به هر دو کامپیوتر آدرس بدهید. آن آدرس ها باید روی یک رنج باشند. پیشنهاد می شود به صورت زیر آدرس دهی شود:
IP Address A: 192.168.1.2 Mask: 255.255.255.0

IP Address B: 192.168.1.3 Mask: 255.255.255.0
و این آدرس ها مطابق شکل زیر وارد می شوند.


    حال هر دو کامپیوتر را ریست کنید. و سپس به کامپیوتر مبدا رفته و با استفاده از نرم افزار Remote Desktop به دیگری وصل بشوید.

شما باید مطابق شکل زیر آدرس دستگاه دیگر را وارد کنید:

    و همان طور که می بینید صفحه دسکتاپ کامپیوتر مقصد روی کامپیوتر شما نمایش داده می شود:

     اینجا کار شما با موفقیت به اتمام می رسد.
 

برچسب ها:
 فاطی
       

احسنت به این توضیحات عالی و واقعا به درد بخور


بستن