Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

متفرقه

مقایسه ۵ تا از معروف ترین پایگاه داده ها

نویسنده : امیر ادهمیان
تاریخ انتشار:
08:10:22 1394-11-04
مقایسه کردن انواع پایگاه داده از نظر ابزار هایی که در اختیار کاربر قرار می دهند.

    برنامه نویسان و طراحان وب سایت به وسیله ی پایگاه داده (Database) قادر خواهند بود که اطلاعاتشان را دسته بندی کرده و به طور هوشمندانه بتوانند از میان انبوهی از این داده ها فایل مورد نظر خود را پیدا کنند. در این مقاله پایگاه داده ها از نظر امکانات و ابزاری که هر کدام در اختیار طراح سایت قرار داده و همچنین رابط کاربری با یک دیگر مقایسه شده اند. با لرن روت همراه باشید.

  • MySQL Community Server

    این نسخه از MySQL رایگان است. برای شروع و یادگیری کار کردن با پایگاه داده مناسب ترین گزینه می باشد. از ابتدا این برنامه فقط روی پلتفرم های لینوکس اجرا می شد. اکنون شما می توانید روی تقریبا هر نوع پلتفرمی از جمله مکینتاش و ولینوکس و همچنین ویندوز آن را اجرا کنید.
    ابزاری در آن به نام MySQL Workbench وجود دارد که رابط گرافیکی ساده و روانی داشته. بنابراین برای مبتدیان بهترین گزینه به نظر می آید. ناگفته نماند که فایل های راهنما (مستندات) آن نیز بسیار غنی بوده و کاربر را تقریبا از مطالعه ی هر گونه مقاله و کتاب که روی اینترنت قرار دارد بی نیاز می کند.

دانلود: MySQL Community Server

مقایسه ۵ تا از معروف ترین پایگاه داده ها

  • Microsoft Access

    بر خلاف نرم افزار قبلی این یکی رایگان نیست. معمولا کاربران از قبل به آن دسترسی دارند زیرا قسمتی از آفیس بوده و همراه با آن ارایه می شود. با وجود این شما می توانید نسخه ی آزمایشی را به مدت ۶۰ روز از سایت مایکروسافت دانلود و تست کنید.

    با استفاده از این نرم افزار شما می توانید ابتدا به صورت بصری جدول ها را طراحی کنید. سپس با کلیک کردن روی گزینه ی مربوطه ببینید از چه کد هایی استفاده شده تا این جداول به وجود آیند.

    یکی از ایرادات این است که قسمت طراحی جدول ها و قسمت مدیریت آنها با هم دیگر بوده و نه به صورت جدا و بنابراین نمی توان انها را به صورت جداگانه نصب کرد. ایراد دیگر آنکه عملا فقط روی ویندوز کار می کند. و مناسب برای سایر پلتفرم ها نخواهد بود. و مهمتر از همه ی اینها این که اگر به طور مثال بیش از ۱۰۰ کاربر همزمان به سایت مراجعه کنند این پایگاه داده قادر نخواهد بود درخواست همه ی آنها را یکجا جواب بدهد. بنابراین برای یک وب سایت کوچک که زیاد بازدید کننده نخواهد داشت و همچنین جنبه یادگیری داشته باشد مناسب خواهد بود.

دانلود: Microsoft Access

مقایسه ۵ تا از معروف ترین پایگاه داده ها

  • Microsoft SQL Server Express

    در این مورد و دو مورد بعدی که بررسی خواهند شد موتور های مدیریتی داده ها تقریبا مشابه هم بوده و تفاوت این سه پایگاه داده در دستورات Syntax آنهاست. یعنی صرفا گرامر زبان SQL آنها با یکدیگر فرق می کند و لی هر سه یک کار را انجام می دهند. قسمت طراحی از قسمت مدیریت و سرور آن جدا گانه نصب می شود.

دانلود: Microsoft SQL Server Express

مقایسه ۵ تا از معروف ترین پایگاه داده ها

  • Oracle Express Edition

     یکی از مزیت های Oracle Express Edition نسبت به Microsoft SQL Server Express تنوع بیشتر پلتفرم هایی است که می توان پایگاه داده را روی آن پیاده سازی کرد.

دانلود: Oracle Express Edition

مقایسه ۵ تا از معروف ترین پایگاه داده ها

  • DB2 Express-C

    امکانات DB2 Express-C خیلی مشابه Oracle Express Edition است. و همچنین از نظر فایل های راهنما و آموزش های آنلاین بسیار غنی است.

دانلود: DB2 Express-C

مقایسه ۵ تا از معروف ترین پایگاه داده ها

  • نتیجه گیری

    آیا می خواهید پایگاه داده ای آموزش ببینید که بعدا قرار است سر کار با آن کار کنید؟ در این صورت پایگاه داده ای را انتخاب کنید که زبان SQL آن از نظر گرامری و دستورات Syntax مشابه با آن پایگاه داده ای باشد که قرار است سر کار با آن کار کنید. در غیر این صورت دستورات را با هم قاطی خواهید کرد و عادت کردن به محیط جدید برنامه نویسی زمان بر خواهد بود.

     آیا با فناوری خاصی همچون PHP یا ASP.NET برای طراحی وب سایت کار می کنید؟ در این صورت اگر با ASP.NET کار می کنید Microsoft SQL Server Express را انتخاب کنید. اگر با PHP کار می کنید Oracle Express Edition یا MySQL Community Server بهترین گزینه ها خواهند بود. و اگر با Java/WebSphere کار می کنید احتمالا DB2 خیلی نزدیک تر خواهد بود.

     آیا صرفا یادگیری شما جنبه ی آموزشی دارد؟همانطور که قبلا هم ذکر شد Microsoft Access و همین طور MySQL Community Server رابط های گرافیکی ساده و روانی دارند. کاربران مبتدی می توانند از این پایگاه داده ها شروع کنند.

 

برچسب ها:
 کمیل
       
انتقاد
باسلام ببخشید شما اصلا این پنج مورد رو باهم مقایسه نکردین اگر این مورد هم بزارین ممنوون میشم


بستن

 sooooreh
       

مطالب عالی بودن سپاس


بستن