Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

شبکه

تفاوت مودم و روتر

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
18:12:13 1394-09-11
در استفاده روزمره، گاها از مودم به جای روتر استفاده می شود. اما تفاوت این دو در چیست؟

بسیاری از کاربران برای اتصال به اینترنت از مودم هایی استفاده می کنند که نقش روتر(مسیریاب) را نیز بصورت ترکیبی ایفا می کند. اما واقعا تفاوت مودم و مسیریاب چیست؟ برای پاسخ به این پرسش با لرن روت همراه باشید.

مودم و روتر دو دستگاه کاملا متفاوت هستند. هرکدام از آنها وظیفه ای متفاوت دارند. اما مودم های امروزی وظیفه مسیریابی را نیز انجام می دهند.

روتر چیست؟

روتر یا مسیریاب، اینترنت را بین دستگاه های مختلف به اشتراک می گذارد. روترهای امروزی، روترهایی بی سیم هستند که شبکه های وای فای را مدیریت می کنند و اینترنت را بین دستگاه های مختلف به این شبکه به اشتراک می گذارند. این مسیریاب ها دارای پورت های شبکه داخلی هستند که اجازه می دهند دستگاه های مختلف داخل شبکه نیز به یکدیگر متصل شوند. پس روترها وظیفه اشتراک گذاری اتصالات در یک شبکه را دارند.

پس از آن مسیریاب ها از طریق مودم به اینترنت متصل می شوند و یک IP عمومی در اینترنت به خود اختصاص می دهند. پس از آن، سرورها در اینترنت از طریق همین IP، با روتر شما ارتباط برقرار می کنند و روتر شما هم اطلاعات دریافتی را بین دستگاه های مختلف در شبکه به اشتراک می گذارد.

اما خود روتر به تنهایی قادر به اتصال به اینترنت نیست و برای این کار باید از طریق یک کابل Ethernet و مودم به اینترنت متصل شود.

مودم چیست؟

مودم شما با سرویس دهنده اینترنت شما(ISP) ارتباط برقرار می کند و  از طریق آن اینترنت را به شما می رساند. مودم از طریق کابل های Coaxial و یا از طریق خط تلفن به زیرساخت ISP متصل می شود. مودم ها می توانند از طریق هرگونه رسانه انتقالی به زیرساخت ISP شما متصل شوند. این زیرساخت  می تواند شامل کابل Coaxial، خط تلفن، ارتباطات ماهواره ای و یا فیبر نوری باشد.

مودم ترکیبی چیست؟

بعضی از مودم ها(اکثر مودم های امروزی) یک جعبه هستند که هر دو عمل فوق یعنی مسیریابی و کارهای مربوط به اتصال به اینترنت را انجام می دهند. در واقع این مودم ها، همانند یک مودم اینترنت را از ISP دریافت می کنند و همانند یک روتر آن را بین دستگاه های موجود در شبکه به اشتراک می گذارند.

برچسب ها:
مقالات مشابه
 محمد
       

خوب بود ممنون


بستن

 قادری
       

واقعان مطالب خوب و کاربردی بود خدا قوت


بستن