Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

اینترنت

خداحافظ HTTP: یک اینترنت سریعتر، امن تر و غیر متمرکز با IPFS

نویسنده : پدرام رضایی
تاریخ انتشار:
17:34:41 1395-02-18
پروتکل HTTP زیربنای ارتباطات بین داده ها در اینترنت می باشد و برای اینکه پیام ها انتقال داده شوند همچنین مرورگرها بتوانند به برخی از این درخواست ها پاسخ دهند و از طریق سرورها با کاربران تعامل داشته باشند ساخته شد.

پروتکل HTTP زیربنای ارتباطات بین داده ها در اینترنت می باشد و برای اینکه پیام ها انتقال داده شوند همچنین مرورگرها بتوانند به برخی از این درخواست ها پاسخ دهند و از طریق سرورها با کاربران تعامل داشته باشند ساخته شد. در این مقاله سعی داریم تا درباره ی پروتکل IPFS صحبت کنیم، پروتکلی که می تواند امن تر، سریعتر و غیرمتمرکز عمل کند. این مقاله ی لرن روت همراه باشید.

به طور خلاصه اگر بخواهیم HTTP را تعریف کنیم یعنی چگونه ما در وب به گشت و گذار بپردازیم.

اولین مستندات مربوط به پروتکل HTTP به سال 1991 برمی گردد اگرچه تا سال 1996 با مرورگرهای وب سازگار نبود. ما می توانیم در سال 2016 تولد بیست سالگی این پروتکل را جشن بگیریم ولی آیا واقعا پروتکلی غیرمتمرکز، سریعتر، امن تر از پروتکل HTTP وجود ندارد که ما بتوانیم از آن استفاده کنیم؟

در واقع این پروتکل وجود دارد و ما به آن IPFS می گوییم که مخفف InterPlanetary File System می باشد.

پروتکل IPFS چگونه کار می کند؟

پروتکل IPFS یک پروتکل توزیع چندرسانه ی متن باز می باشدکه به وسیله ی محتوا و شناسه ها آدرس دهی می شود.

براساس وب سایت توسعه دهندگان این پروتکل، افرادی که می خواهند از وب امن تر و سریع تر استفاده کنند در دسته ی استفاده کنندگان از این پروتکل قرار می گیرند. اکنون فرصت این است که راجب جزئیات این پروتکل بیشتر توضیح دهیم.

پروتکل IPFS  یک سیستم توزیع فایل همتا به همتا می باشد(Peer to Peer) بنابراین شما می توانید فکر کنید که شبیه به ازدحام بیت تورنت می باشد. IPFS از یک جدول hash توزیع شده استفاده می کند که به وسیله بلوک هایی تبادل پیدا می کنند و برای خود یک گواهینامه ای در یک فضا تولید می کنند بنابراین هیچ نقطه ضعفی در آن دیده نمی شود. این به وسیله ی متصل شدن به دستگاه هایی با سیستم مشابه به عنوان سیستم ریشه یا نود کار می کند. پروتکل IPFS نیاز وب سایت ها برای داشتن یک سرور اصلی مرکزی را برای سرویس دادن به خواننده ها برطرف کرده است همچنین راهی برای بهبود HTTP را فراهم کرده.

می توان موارد مهم مربوط به استفاده از پروتکل IPFS را به صورت زیر بیان کرد:

متکی نبودن به سرورها

همه ی ما بارها و بارها با صفحه ی "Page Not Found 404" مواجه شده ایم، به عبارتی این بدان معناست که صفحه ای که شما درخواست آن را کرده اید موجود نمی باشد همچنین کد 404 نشان می دهد که وب سرور نمی تواند درخواست شما را عملی کند. شاید خطای 404 به این دلیل برای شما رخ دهد که مطلبی که می خواهید ببینید بسیار قدیمی است و از روی سرورها برداشته شده است ولی برخی مواقع این خطا به دلیل خرابی سرور می باشد و به اشتباه این خطا را به شما نشان می دهد که این یکی از بزرگترین ایرادات پروتکل HTTP می باشد.

اگر یک سرور از کار بیفتد یا به طور دائم به یک مکان جدید نقل مکان کند هر لینکی که به آن اشاره کند، به دلیل عدم توانایی پاسخگویی سرور متوقف می شود و برای همیشه محتوایی که روی سرور بوده است از دست می رود و راهی برای برگرداند آن ها با صرف هزینه و زمان کم وجود نخواهد داشت و باعث ورشستگی صاحبان وب سایت ها می شوند.

تفاوت اساسی و کلیدی IPFS با HTTP در این است که شما به جای این که آدرس یک سرور را جستجو کنید خود محتوا را جستجو می کنید. به جای خواستن و اعتماد کردن به یک سرور برای تامین کردن محتوایی که شما نیاز دارید میلیون ها کامپیوتر وجود دارد که قادر به ارائه ی فایلی خاص به صورت جداگانه به شما می باشند، درست شبیه شبکه ی تورنت.

کاهش هزینه ها

یکی دیگر از فایده های IPFS کاهش هزینه ها هم برای ارائه دهندگان محتوا و هم برای کاربران نهایی می باشد. خدمات و گرفتن داده ها به وسیله ی HTTP از آن سر دنیا گران می باشد. تامین کنندگان محتوا با همتایان خود برای شارژ کردن و همکاری توافق می کنند و محتواهای خود را بر روی کامپیوترهایی که با آن ها قرارداد دارند می گذارند حال ممکن است تامین کننده ی محتوایی در کشورهای خاصی که بازدیدکنندگان بیشتری دارد با افراد مدنظر خود قرارداد ببندد تا هزینه های خود را کاهش دهد.

برچسب ها:
مقالات مشابه